Доступність посилання

ТОП новини

Психологічна картина виборів: глибока депресія і шанс на одужання


Київ – Перемога в першому турі Януковича і Тимошенко свідчить про зневіру і невпевненість у майбутньому українських виборців. Принаймні, так вважають деякі психологи. На думку ж інших фахівців, результати першого туру виборів демонструють не загальнонаціональну депресію, а європеїзацію українського суспільства.

П’ять років тому під час виборів Президента України у виборців домінували зовсім інші настрої, ніж тепер. За словами політичного психолога Віктора Рибаченка, люди були готові зі всіх сил боротися за свої ідеали. А головне, вірили в їхню перемогу. Нинішні ж вибори, на думку Рибаченка, віддзеркалюють глибоку суспільну депресію.

«Пусто. Немає ні Майдану, ні контр-Майдану, нічого. Це тому, що панує зневіра. Хтось політично зломлений, хтось спокійно впевнений, що так має бути. І при цьому ні в кого немає мотивації до зміни ситуації. Перед нами, якщо вірити підсумкам першого туру, два політичні лідери нації. Погляньте на них, яка їхня психологія, біографія, політична поведінка. Це ж наш з вами колективний психологічний портрет!» – каже Віктор Рибаченко.

Перемога Віктора Януковича та Юлії Тимошенко демонструє, що виборцю бракує впевненості у сильному керівнику, тож він готовий пробачити йому політичне минуле і вірити обіцянкам, вважає Рибаченко. Психолог відзначає і певні позитивні тенденції. Наприклад, вперше в історії українських виборів з’явилися кандидати, які мають підтримку у різних регіонах України.

Юнукович й Тимошенко – політичні близнюки

Зараз суспільство потребує не стільки нових лідерів, а нового політичного покоління, вважає голова Громадського комітету національної безпеки, політолог Олексій Толкачов.

«Вибори 2010 року – це суцільна психологічна маніпуляція. Виборець розуміє, що хоч Янукович, хоч Тимошенко – по суті, ідентичні кандидати. Тому різниця розігрувалася у кольорах та слоганах. Обирали не Президента, а білу жінку, або красиво намальованого впевненого в собі чоловіка. Ми не бачили ще кульмінації цих маніпуляцій, яка має відбутися перед другим туром», – зазначив Олексій Толкачов.

Відсутністю реальних політичних лідерів Олексій Толкачов пояснює зниження явки виборців та їхнє загальне розчарування. Натомість, соціальний психолог Олег Покальчук вбачає у падінні інтересів до виборів ознаки одужання українського суспільства.

«Зниження явки виборців, яку ми бачимо, вказує на європеїзацію українського суспільства. Зокрема, кандидати приділятимуть значно більше уваги голосу кожного виборця, аніж було досі. Інтерес українців до перегонів перестає бути психопатичним і входить в нормальні психічні береги. Адже багато років політики паразитували на нагнітанні істеричних тенденцій, які не мали нічого спільного з раціональним осмисленим вибором», – пояснює експерт.

Проте, на думку Олега Покальчука, це лише початок дорослішання українського електорату, яке виявиться не раніше наступних парламентських виборів.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (4)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG