Доступність посилання

ТОП новини
21 Жовтень 2018, Київ 17:58

Цінова карусель продуктів летить угору


Київ – Ціни на продукти харчування в Україні зросли і продовжують іти вгору. Найбільш відчутно від початку року подорожчали цукор і молочні продукти. У Міністерстві економіки заявили, що об’єктивних підстав для цього немає, і доручили Державній інспекції із контролю за цінами до кінця тижня перевірити виробників і реалізаторів харчової продукції.

10 гривень за кілограм цукру, тоді як два місяці тому від коштував 7,5. І 70 гривень за кілограм твердого сиру українського виробництва, що на 25 гривень дорожче, ніж у листопаді. Аналогічна ситуація спостерігається чи й не на всьому ринку харчових продуктів.

Але об’єктивних причин для подорожчання м’яса, молока, цукру та олії немає, переконує міністр економіки Богдан Данилишин. Тож, Міністерство економіки доручило Державній інспекції із контролю за цінами до кінця тижня перевірити виробників і реалізаторів «соціальних продуктів». Насамперед інспектуватимуть підприємства, які оптом скуповують цукор, фасують та відправляють у роздрібні мережі.

Технології «регіоналів» чи податковий тиск?

Головною причиною нинішнього стрибка цін на харчі є передвиборний піар, заявив в інтерв’ю Радіо Свобода заступник міністра економіки Михайло Поживанов.

«Напередодні виборів політичні сили граються із цим. Більшість підприємств оптової та роздрібної торгівлі перебувають у руках однієї політичної сили. Підтримуючи Віктора Януковича, вони роблять це (підвищують ціни), як елемент передвиборної технології», – зазначає урядовець.

На підвищення вартості продуктів харчування вплинули як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори, переконана голова Українського фонду підтримки підприємства, народний депутат від Партії регіонів Ірина Горіна. Це і спекуляція, після збільшення попиту на продукти у період новорічно-різдвяних свят, і подорожчання газу та бензину, і податковий тиск.

«Серед 80 відсотків підприємств податки уже зібрали за два квартали 2010 року. ПДВ не повертають, а податки беруть наперед, тому підприємства змушені хоча б таким чином збільшувати свої обігові кошти», – вважає «регіоналка».

Політична нестабільність розхитує ціни

Не в останню чергу ціни на продукти харчування штовхнули вгору прогалини в економічній політиці та політична нестабільність, каже директор економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин. Тобто, люди почали споживати більше, а уряд не зміг вжити відповідних заходів, щоб наситити ринок.

«Український ринок залишається ненасиченим, – зазначає експерт. – І прогалини в економічній політиці, (для прикладу з цукром, в країні було завжди достатньо цукру, а зараз ми бачимо різке подорожчання), не додають оптимізму для споживчих ринків. А спроби якимось чином адмініструвати чи регулювати ціни, навпаки, можуть додати панічних настроїв. Насамперед, слід було вчасно оцінити ситуацію і провести інтервенції».

Ціни на продукти харчування у подальшому залежатимуть не в останню чергу від політичної ситуації в країні, вважають експерти. Проте не варто очікувати їхнього зниження. За сприятливих умов вони просто залишаться на нинішньому рівні.
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG