Доступність посилання

ТОП новини

Прогнози щодо другого туру: від фальсифікацій до зриву виборів


Київ – Голосування другого туру президентських виборів супроводжуватимуть конфлікти в дільничних комісіях, маніпулювання голосами тих, хто не прийде голосувати, а то й спроби не пустити людей на дільниці, прогнозують спостерігачі, експерти та деякі політики. На думку частини з них, це загрожує зривом виборів, тоді як у ЦВК такий перебіг подій вважають малоймовірним.

Під час першого туру виборів у Краматорську і Джанкої членам виборчих комісій від деяких кандидатів не повідомляли графік їхньої роботи. А коли ті не з’являлися на засідання, комісія звинувачувала їх у невиконанні обов’язків і порушувала питання про заміну, каже народний депутат від БЮТ Володимир Пилипенко. За його словами, у другому турі цю технологію використовуватимуть для масових фальсифікацій, і в середу Партія регіонів закріпила її змінами до закону «Про вибори Президента».

«Намагаються створити таку норму закону, яка б давала змогу за день до голосування, в день голосування та підрахунку голосів виключати членів комісій від одної політичної сили, без її права вносити заміну, – наголошує Володимир Пилипенко. – Це право хочуть передати головам міст і обласних адміністрацій. Таким чином зменшуватимуть частку представників Юлії Тимошенко, і вводитимуть до комісії людей, головна мета яких – здійснення махінацій».

«Мертві душі» проголосують, а «живих» не пустять?


Тим часом кандидат на Президента Віктор Янукович, перебуваючи 3 лютого на Луганщині, заявив, що близькі до БЮТ керівники шахт нібито планують не відпускати гірників із роботи у день виборів, або ж навіть під якимось приводом збирати паспорти працівників, щоб не дати гірникам можливості проголосувати так, як вони хочуть.

Ще є час протидіяти технологіям, які здатні спотворити волевиявлення, говорить політолог та юрист, викладач Київського національного університету імені Шевченка Олег Верник.

«Є база даних Прикордонної служби, яка свідчить, що десь 20 відсотків українців перебувають за кордоном. Проте, під час першого туру їхні підписи з’являлися в документах комісій, від їхнього імені заповнювалися бюлетені. Що робити? Списки українців, які зараз за кордоном, Державна прикордонна служба має передати до територіальних комісій», – зазначає Олег Верник.

Зрив роботи комісій є авантюрою ЦВК

Низка міжнародних спостерігачів, зокрема польський політолог Матеуш Піскорський та керівник місії міжнародних спостерігачів в Україні CIS-EMO Олексій Кочетков припускають, що такі фальсифікації у підсумку можуть призвести до визнання виборів недійсними. Натомість заступник голови ЦВК Андрій Магера наголошує, що навіть за умови всіх названих фальсифікацій, зрив виборів є малоймовірним.

«Зрив кворуму в комісіях для визнання виборів недійсними – це авантюра, приречена на поразку. Кожен кандидат має симпатії в певних регіонах, і фальсифікації одного можуть спровокувати такі ж дії з боку іншого, нікому з кандидатів це не буде вигідно. У 2004 році були системні порушення. Спроба повторити їх призведе до великих проблем, можна буде говорити про згортання демократичних надбань України», – підсумовує заступник голови ЦВК.

Однією з найбільших проблем під час другого туру виборів Андрій Магера назвав неврегульованість законодавства, зокрема щодо голосування вдома та внесення громадян до списків у день голосування. Також він зазначив, що на сьогодні ЦВК фактично позбавлена важелів впливу на кандидатів, які вдаються до махінацій: за них кандидата очікує не зняття з виборів, а лише попередження. Попри це, запевнив Андрій Магера, на сьогодні ЦВК є неупередженою і не буде підігрувати жодному з кандидатів.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG