Доступність посилання

ТОП новини
18 Липень 2019, Київ 11:44

Президент і прем’єр взяли економіку в заручники


Київ – Вивести економіку України на шлях стійкого економічного зростання можуть непопулярні реформи і збалансованість державних фінансів. Відповідну заяву поширила прес-служба Національного банку. Натомість експерти твердять, що проведення реформ і взагалі ефективність влади залежить у значній мірі від того, в якому стані і в якій конфігурації українська влада вийде з виборчої кампанії.

За оцінкою Нацбанку, динаміка поліпшення макроекономічної ситуації в країні, яка спостерігається з другого кварталу 2009 року, є повільною і нестійкою. При цьому повільні економічні реформи і незбалансовані державні фінанси створили значні ризики. На думку експертів Нацбанку, лише прагматична політика, позбавлена популізму, здатна сформувати адекватну відповідь сучасним глобальним викликам.

Керівник економічних програм Центру імені Разумкова Василь Юрчишин скептично налаштований щодо того, що зі зміною Президента економічні реформи отримають новий імпульс.

«Обидва кандидати в Президенти соціальні питання ставили серед головних, на яких вони наполягали, – каже експерт-економіст. – Тобто, це певним чином суперечить курсу на непопулярні кроки. Політичне протистояння якраз і ґрунтується у багатьох аспектах на тому, що політичні лідери виставляють себе чи не найбільшими захисниками інтересів простих громадян».

Рецепти від Тігіпка


Сергій Тігіпко
Зараз проведення реформ у значній мірі залежить не від новообраного Президента, а від керівника уряду. Найчастіше про необхідність проведення непопулярних реформ каже Сергій Тігіпко, який посів третє місце в першому турі президентських виборів. За його словами, першочерговими кроками має стати дерегуляція економіки, скорочення армії чиновників, перегляд фіскальної політики та відмова від соціального популізму. Проведення таких реформ Сергій Тігіпко називає передумовою своєї згоди на посаду Прем’єр-міністра.

«Я готовий проводити і непопулярні реформи і пояснювати людям, до яких позитивних наслідків з часом вони призведуть, – зазначає він. – Але просто працевлаштування мене не цікавить».

Віктор Янукович заявляв, що не виключає висунення Сергія Тігіпка в прем’єри новоствореною коаліцією. Проте сам Сергій Тігіпко каже, що переможець президентських виборів не пропонував йому цієї посади.

Оптимальні варіанти – найменш ймовірні

Тим часом, створення нової коаліції, а відтак і створення нового уряду залишається від великим знаком запитання. Більше того, тривають переговори про збереження коаліції чинної! Депутат-нашоукраїнець Тарас Стецьків вважає, що влада не зможе злагоджено працювати, якщо протистояння між Президентом та Прем’єр-міністром далі зберігатиметься. А такого протистояння не уникнути в разі, якщо при Президентові Януковичу головою уряду лишиться Тимошенко.

«Україна втомилася від перманентної боротьби між Президентом та прем’єром, – переконаний Тарас Стецьків. – Вона залишається Прем’єр-міністром – а це означає, що буде політичне протистояння».

Глибока та тривала політична криза унеможливлює економічні реформи, яких так потребує українська економіка. На думку експертів, за таких умов перспективи для реформ дають або політичні домовленості між провідними політичними гравцями, або призначення технічного прем’єра без великих політичних амбіцій. Обидва варіанти експерти вважають малоймовірними.
  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG