Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 18:30

Інфляція заспокоїлася. Криза – теж?


Київ – Цього року курс гривні до долара стабілізується, а великої інфляції не буде, прогнозують провідні українські економісти. Вони очікують, що доходи населення не збільшаться, але й ціни на продовольство стрімко не зростатимуть, тоді як за комунальні послуги і проїзд ймовірно доведеться платити більше.

Більшість українських аналітиків запевнює, що дно кризи для України минуло. 2009 рік завершився невеликим зростанням валового внутрішнього продукту. Українці знову почали робити заощадження: це зміцнило національну валюту відносно долара і навіть спричинило невеличкий дефіцит грошової маси, який виявився вперше за весь час існування гривні. Економічне зростання збережеться і в першому півріччі 2010 року.

Стабільна валюта як світло в кінці кризи


Це дає змогу говорити про стабілізацію платіжного балансу та валютного курсу, і меншу, ніж торік, інфляцію, припускає керівник групи радників Національного банку України Валерій Литвицький. Однак позиція гривні цього року залежатиме від багатьох поки невідомих чинників, відзначив пан Литвицький, відповідаючи на питання Радіо Свобода.

«Інфляція залежатиме від того, яким буде бюджет, і від рівня відновлення економіки, – каже він. – Позитивний поточний рахунок платіжного балансу (а він прогнозується від нуля до плюс півмільярда гривень), зважений бюджет, використання кредитів МВФ на конкретні реформи, а відтак, прихід інвесторів – все це зменшить інфляцію. Інвестиції мають зменшити відтік валюти з держави, а якщо вдасться повернути довіру до банків завдяки рекапіталізації – збільшаться вклади населення, а це підвищить попит на гривню й теж зменшить інфляцію».

Як саме розвиватиметься ситуація, покаже перший квартал року, вважає Валерій Литвицький. Що ж до цін на конкретні товари та послуги, то вони, наголошує експерт, залежатимуть не лише від курсу гривні: зокрема, ціни на продовольство залежатимуть від того, як уряд регулюватиме продаж врожаю за кордон, і як відреагує на ажіотаж, зокрема, на ринку цукру.

Низькі пенсії – дешевші продукти

Як вплине інфляція на конкретні групи товарів, залежить і від ситуації на світовому ринку, і від політики українського уряду, пояснює директор Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

«Якщо вдасться стримувати соціальні видатки – це дасть змогу втримати ціни передовсім на продовольчому ринку, і високої інфляції можна не очікувати. Проте одним із драйверів інфляції, імовірно, стане підвищенням цін на нафтопродукти, і далі, по ланцюжку, на інші товари», – припускає Ярослав Жаліло.

2010 рік стане роком підвищення комунальних платежів, і саме це визначить темпи інфляції, сказав Радіо Свобода економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

«Основний двигун інфляції – здорожчання газу, електроенергії та комунальних платежів, муніципального транспорту та залізниці. Всі ці тарифи мали зрости ще 5 років тому, але їх тримали з політичних міркувань. Виникають дисбаланси в економіці, які призводять, зокрема, до фінансових проблем «Нафтогазу». З іншого боку, немає зростання реальних доходів населення, тож попит на інфляцію мало впливатиме», – зауважує пан Жолудь.

Експерти, опитані Радіо Свобода, прогнозують цьогорічну інфляцію в межах 9-15 відсотів. Зазвичай інфляція в Україні робить продукцію українських експортерів дешевшою в доларах, а відтак стимулює економіку. Але за нинішніх умов українські металурги, хіміки та представники інших експортних галузей більше сподіваються на пожвавлення зовнішнього ринку та м’якшу податкову політику, адже інфляція за незмінного курсу гривні не допоможе їм, а змусить більше витрачати на заробітну плату.
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG