Доступність посилання

ТОП новини
20 Квітень 2019, Київ 09:57

Економісти склали перелік реформ для майбутнього Президента


Київ – Реформувати газовий сектор, зробити Нацбанк незалежним та зменшити витрати держбюджету – такі реформи фахівці називають першочерговими для нової влади. Міжнародна комісія незалежних експертів розробила Програму реформ для майбутнього українського Президента.

Серед членів Міжнародної комісії – зокрема, експерти з України (Олександр Пасхавер, Ігор Бураковський), США (Андерс Ослунд, Алекс Цивінскі) та Польщі (Марцін Свенцицький, Марек Домбровський). Вони переконані: якщо зміни не розпочати вже цього року, нагоду для стабілізації української економіки буде надовго втрачено.

«2010 рік – час реформ» – таку назву дали експерти програмі економічних змін для майбутнього Президента. Реформування української економіки радять розпочати негайно і перш за все з перегляду газових контрактів із Росією, налагодження роботи Національного банку і затягування пасків у державних видатках. Далі пропонують пом’якшити умови для підприємців і відновити приватизацію.

Для контролю за реалізацією цих ініціатив фахівці радять створити окремий незаангажований орган – Комісію з питань реформ при Кабінеті міністрів.

Реформ не уникнути

Співголова Міжнародної експертної комісії, президент київського Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер наголошує: якщо не розпочати реформи цього року, то далі ініціювати зміни буде набагато важче. «Влада має зрозуміти, що зміни, прописані у програмі, невідворотні. Інстинкт самозбереження у влади повинен підказати їй, що далі неможливо без таких змін», – зауважує Пасхавер.

На думку експертів, шок після економічної кризи і незадоволення суспільства існуючим станом речей створюють сприятливі умови для успішних перетворень.

«Очевидно, що в Україні – дуже серйозні економічні негаразди. Найгірша криза минула, проте лишилося багато проблем», – говорить інший співголова комісії, старший дослідник вашингтонського Інституту Петерсона з міжнародної економіки Андерс Ослунд. «Реформи найкраще здійснювати тоді, коли у суспільства з’явилося усвідомлення, що так далі не можна. Мені здається, такий настрій зараз в Україні», – додає він.

Програма годиться для будь-якого Президента

Андерс Ослунд запевняє, що програму економічних реформ складали без розрахунку на конкретного кандидата на главу української держави. На думку експерта, розроблені поради стосуються не окремих осіб, а економічної ситуації в Україні в цілому. «Тут немає жодного пункту, який суперечив би передвиборним програмам обох лідерів президентських перегонів», – розповів Ослунд.

За словами економістів, головним досягненням зовнішньої політики у 2010 року може стати підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Адже цей документ включатиме й Угоду про поглиблену вільну торгівлю. Експерти переконані, що зближення з ЄС стане значним поштовхом для реалізації Україною внутрішніх реформ.

Роботу експертів фінансували міністерства закордонних справ Швеції і Нідерландів, підтримку їм також надала Програма розвитку ООН. Такі рекомендації від міжнародних експертних комісій в Україні лунають не вперше. Зокрема у 2005 році програму економічних реформ для Президента й уряду розробив міжнародний аналітично-дорадчий центр «Блакитної стрічки».

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG