Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 00:29

Президент Польщі ратифікував угоду про статус американських військ на польській території


Запуск ракети SM-3. Перл-Харбор, 2005 р.

Варшава – Наприкінці минулого тижня, поставивши свій підпис під польсько-американською угодою, Лех Качинський відкрив шлях до створення на території Польщі спочатку тимчасової, а пізніше – за деклараціями США, від 2012 року – постійної бази ракет протиповітряного захисту системи Patriot. У майбутньому на території Польщі неподалік Ґданська мала б бути дислокована також база ракет SM-3, які входять до складу американського протиракетного щита.

Президент Лех Качинський своїм підписом завершив процес ратифікації підписаного у грудні минулого року урядами Сполучених Штатів та Польщі договору про статус американських військ на території його країни.

У документі зокрема зазначено, що солдати США, які перебуватимуть на території Польщі, мають дотримуватись польського законодавства, а в разі його порушення – підлягають в першу чергу польському правосуддю.

Польські оглядачі зауважують, що саме цей пункт угоди між Польщею та США обговорювався найдовше, оскільки 90 відсотків дотеперішніх військових угод про американські військові бази за кордоном не передбачають такого вирішення.

Говорячи про значення ратифікованого Польщею договору, керівник президентського Бюро національної безпеки Александр Щиґло зазначив: «Договір дає правові підстави для дислокації на території Польщі американських військ. Мова не лише про тимчасову базу ракет Patriot, що у цілому мала б працювати на території Польщі лише упродовж кількох десятків днів на рік. Думаючи про майбутнє, слід згадати проект дислокації у Польщі елементів системи американського протиракетного щита. Іде мова про новий оборонний проект, що про нього оголосив восени минулого року президент США Барак Обама».

Місцем розташування першої тимчасової американської бази на території Польщі буде місто Моронґ у північному Вармінсько-Мазурському воєводстві. Тут, за повідомленням Міністерства оборони Польщі, у середині квітня має дислокуватись близько ста американських вояків.
Польський міністр оборони Боґдан Кліх заявив з цього приводу, що нема жодного політичного контексту в рішенні про дислокацію ракет протиповітряної оборони системи Patriot на відстані близько ста кілометрів від державного кордону з Калінінградською областю Російської Федерації.

Військова інфраструктура моронґського гарнізону набагато краща, ніж у варшавському районі Весола, де ракети планували дислокувати за попереднім рішенням, зазначив міністр Кліх.

У Моронзі чекають американських вояків

У свою чергу міський голова міста Моронґ Тадеуш Собєрайський сказав Радіо Свобода, що він задоволений рішенням уряду.

У Моронґу великий військовий гарнізон, та полігон площею 230 гектарів. Військо сплачує до міської казни 100 тисяч євро податкового збору від нерухомості на рік, а в гарнізоні мешканці міста отримали кілька сот робочих місць, говорить міський голова.

«Проте, нам усім слід залишитися реалістами. Ніхто не збираться давати мешканцям небесних благ. Факт, що сюди прибуде сотня американських солдатів, які здебільшого перебуватимуть на території гарнізону, аж ніяк не призведе до швидкого покращання ситуації мешканців міста. Якби їх тут приїхало хоч дві тисячі – це була б інша справа. Я рішення уряду розцінюю як престижну нагороду для міста, яка врешті-решт піде на користь не лише Польщі, але й усій Європі», – наголосив Тадеуш Собєрайський.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG