Доступність посилання

ТОП новини
20 Березень 2019, Київ 15:23

Москву не вразили газові аргументи Президента Януковича


Штаб-квартира «Газпрому» в Москві

Київ – Тема газу стане однією з головних під час візиту Президента Віктора Януковича до Москви 5 березня. У «Газпромі» уже заявили, що нинішня ситуація на українсько-російському ринку газу їх влаштовує. Але російські політики кажуть, що Москва таки може піти на певні поступки, але взамін на частку в українській газотранспортній системі.

Візит до Москва буде «крутим поворотом відносин у кращий бік». Про це напередодні першої поїздки до Росії у новому статусі заявив Президент України Віктор Янукович. Він пообіцяв також, що у білокам’яній обов’язково порушить питання газових угод.

За словами Віктора Януковича, ціна російського газу для України має бути справедливою. А питання щодо газових поставок повинно розглядатися у комплексі. «Це і створення газотранспортного консорціуму, і доступ України до газових російських та середньоазійських родовищ, і участь України у будівництві нових газопроводів, які йдуть в обхід України», – заявляв український Президент.

Ідея консорціуму полягає в якомога ширшій участі України у газовому ланцюжку між Росію та Європою, пояснює Радіо Свобода колишній міністр ПЕК, народний депутат від Партії регіонів Юрій Бойко.

«Росія і Європа будують газопроводи в обхід України. І ми не можемо стояти осторонь цього процесу. Бо якщо така ситуація продовжиться ще 3-4 роки, то потім наша ГТС просто не буде мати газу, бо газ буде йти по газогонах кругом України. Тому модель, яку пропонує наш Президент і яка дозволить зафіксувати об’єми газу і транзиту через нашу країну, буде запропонована нашим партнерам і в Європі, і в Росії», – заявив Юрій Бойко в інтерв’ю Радіо Свобода.

Росія змінить контракти в обмін на частину ГТС

Російська сторона уже дала зрозуміти: суттєвих змін у газових відносинах чекати не варто. І, як зазначив керівник «Газпрому» Олексій Міллер, пропозиція Януковича щодо необхідності переглянути рішення про будівництво газогону «Південний потік», буде відхилена. «Газпром» влаштовують і газові контракти, і ціна газу для України. Але, за словами Міллера, компанія готова вислухати конкретні пропозиції української сторони.

Газові контракти російська сторона погодиться змінити, якщо Україна передасть їй частину газотранспортної системи. Про це Радіо Свобода заявив депутат Держдуми із фракції «Єдина Росія» Сергій Марков.

«Російська сторона може піти назустріч дружньому українському уряду. Але ідея створення газового консорціуму застаріла на років 5-6. Росія вже інвестувала в інші проекти. І вкладати гроші в українську газотранспортну систему російській стороні буде вигідно, лише якщо вона буде її власністю. Скажімо, такий варіант: третина належить Росії, третина – Європі, і третина – Україні. Логіка достатньо проста», – зазначив російський депутат в інтерв’ю Радіо Свобода.

Візит Януковича домовленостей не принесе

Поїздка Віктора Януковича до Москви зможе більш детально визначити позицію української та російської сторін. Однак ніяких конкретних домовленостей не буде, вважає експерт із енергетичних питань Олександр Нарбут.

«Це така більш робоча поїздка, де буде ознайомлення сторін із позиціями. Буде багато розмов і вислуховування тих чи інших пропозицій. Але домовленості будуть у майбутньому», – зазначає Нарбут.

Утім, Україна може домогтися перегляду контрактів із Росією без здачі ГТС. Сьогодні така можливість продиктована ситуацією на газовому ринку Європи. Про більш гнучкі умови постачання «блакитного палива» з «Газпромом» уже домовилися німецька компанія E.ON Ruhrgas, французька Gaz de France та італійська ENI.
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG