Доступність посилання

ТОП новини

Латвія збирається перейти на євро у 2014 році


Рига – Латвія, економіка якої є однією з найслабших у ЄС, оголосила цільовою датою запровадження євро 1 січня 2014 року. Згадане рішення латвійський уряд ухвалив на тлі заяви канцлера ФРН Анґели Меркель про необхідність розробки механізму виключення з єврозони країн, які порушили фіскальні правила ЄС. Які шанси приєднатися до євро у визначений термін має Латвія, а також які ризики та вигоди вона матиме у разі входження до єврозони?

Закордонні експерти доволі скептично оцінюють рішення латвійського уряду приєднатися до євро у 2014 році. Зашкодити цим планам може інфляція, а також дефіцит бюджету країни. На думку аналітиків агенції економічних досліджень Economist Intelligence Unit, Латвія приєднається до єврозони не раніше 2015 року.

Натомість уряд Латвії вважає входження до єврозони 1 січня 2014 року одним із важливих державних пріоритетів і обіцяє виконати план дотримання маастрихтських критеріїв. Це означає, що вже у 2012 році дефіцит бюджету країни становитиме менше трьох відсотків від ВВП, а загальний борг не перевищуватиме 60 відсотків від ВВП.

На думку прес-секретаря Банку Латвії Мартиньша Гравітіса, приєднання до єврозони принесе державі тільки користь.

«Це значною мірою історичне рішення, оскільки до цього ми тільки документально декларували своє бажання приєднатися до єврозони і ці папери залишалися десь на поличці. Зараз ми маємо можливість доповнити зазначене змістом, бо дата вже названа. Це стосується також координації бюджетних рішень із планами введення євро», – зазначає Мартиньш Гравітіс

Для слабких країн входження до єврозони вигідне

Головний аналітик групи AB.LV Леонід Альшанський каже, що приклад Греції засвідчив недосконалість системи євро. Однак для слабких країн, зокрема для Латвії, входження до єврозони наразі залишається вигідним.

На думку аналітика, для місцевого бізнесу перебування у зоні однієї з провідних світових валют принесе значні бонуси, включаючи відсутність витрат на конвертацію валюти. Виграє також латвійська банківська система, оскільки перехід під юрисдикцію найбільшого центробанку світу підніме її надійність на новий рівень.

Водночас Леонід Альшанський попереджує, що проблеми Греції спричинять окремі складнощі для кандидатів на вступ до єврозони, зокрема буде більш жорсткий контроль за виконанням маастрихтських критеріїв.

Ризик для латвійці полягає у курсі обміну лата на євро

У повідомленні міністерства фінансів Латвії наголошується, що перехід від лата до євро здійснюватиметься таким чином, щоб якнайменше торкнутися повсякденного життя латвійців.

Зокрема, упродовж двох місяців після запровадження євро у Латвії буде дозволено одночасне вживання двох валют. Обмін національної валюти на євро без комісії здійснюватиме Банк Латвії протягом шести місяців після введення євро.

Економіст Райта Карнієте вважає, що найбільші ризики, особливо для пересічних латвійців, можуть бути пов’язані якраз із курсом обміну латвійської національної валюти на євро.

«Безумовно, у 2014 році курс не буде такий, як зараз (0,7 лата за 1 євро). На момент приєднання до євро курс обміну відповідатиме реальному економічному стану Латвії. Ось тут і існують значні ризики, пов’язані з тим, що на момент приєднання до євро курс становитиме 1 до 1, а це означає, що грошові заощадження латвійців матимуть значні втрати», – зауважує Райта Карнієте.

Приєднатися до зони євро планують і інші Балтійські держави: Естонія сподівається ввести євро наступного року, Литва, як і Латвія, – у 2014 році.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG