Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 21:18

На рівні прем’єрів остаточних рішень не буде – експерт Белковський


Станіслав Белковський

Київ – Сьогодні Прем’єр-міністр України Микола Азаров у Москві зустрінеться зі своїм російським колегою Володимиром Путіним. Головною темою переговорів буде зміна газового контракту. Про перспективи цієї зустрічі Радіо Свобода запитувало російського політичного експерта Станіслава Белковського.


– Чи варто очікувати конкретних результатів від візиту Микола Азарова до Москви?

– Очікувати конкретних результатів складно, бо зараз пропозиція щодо газотранспортного консорціуму для управління газотранспортною системою України вже не така цікава для Москви, як 6 років тому, в першу чергу через драматичне зниження попиту на російський газ у Європі і через те, що за останні роки Росія вже увійшла в новий проект транспортування власного газу – зокрема, це «Південний потік» та «Північний потік». Вона від цих проектів уже не відмовиться, незалежно від цікавості українських пропозицій. Тому, звичайно, щоб досягти реального зниження ціни на газ, Миколі Азарову доведеться пропонувати щось інше – в першу чергу, на мій погляд, у питаннях приватизації. Кремль і «Газпром» зацікавлені в тому, щоб останні привабливі активи на українській території, зокрема, Одеський припортовий завод та «Укртелеком», знайшли російських власників. Саме «Газпром» зацікавлений у придбанні ОПЗ. По-друге, це питання доступу «Газпрому» та його афілійованих структур до кінцевих споживачів газу на території України. Тобто, переговори будуть досить складними, і я вважаю, що на рівні прем’єрів остаточних рішень не буде.

– Крім економічних, яких іще поступок від України вимагатиме Росія для зниження ціни на газ?

– Я не думаю, що будуть порушені політичні питання. Є питання Чорноморського флоту, але воно полягає не в тому, що Росія обов’язково вимагатиме залишити флот після 2017 року. Всі розуміють, наскільки це складно для України з політичного погляду. Росія не хоче порушувати питання флоту прямо зараз. Проект будівництва нової бази біля Новоросійська вже існує, і він із певною часткою ймовірності може бути втілений найближчим часом. Російський прем’єр у першу чергу вимагатиме поступок у питаннях приватизації та доступу «Газпрому» на український газовий ринок.

– Від чого у подальшому залежатиме перспектива українсько-російських відносин?

– Перш за все, вона залежатиме від того, наскільки новий російський уряд розумітиме мотивацію контрагента, наскільки українські політичні діячі, зокрема, Віктор Янукович та Микола Азаров, зможуть позбутися стереотипів та штампів, які заважали будувати конструктивні відносини з Росією останніми роками. Якщо українські керівники зрозуміють, що є певний комплекс економічних та бізнес-інтересів, які цікавлять Кремль та навколокремлівські бізнес-кола насправді, а не на пропагандистському рівні, тоді можна вирішувати найрізноманітніші питання, зокрема, й делікатні питання в газовій сфері.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG