Доступність посилання

14 Грудень 2018, Київ 11:31

До Москви. По дешевий газ...


Делегацію до Москви очолює керівник Мінпаливенерго Юрій Бойко

Київ – Із якими пропозиціями українська газова делегація виступить у вівторок, 23 березня, в Москві? Конкретики щодо цього у коментарях чиновників небагато. Прем’єр-міністр Микола Азаров заявляв, що під час переговорів ітиметься про корегування газових контрактів, оскільки ціна палива для України є несправедливою. Очевидно, що аргументом, яким апелюватиме українська сторона буде перспектива створення газового консорціуму. Проте, не виключно, що газові переговори можуть торкатися як мовної теми, так і теми Чорноморського флоту.

«Якщо Україна сплачує ринкову ціну за російський газ, то це має відбиватися і на тарифах транзиту», – заявив Радіо Свобода керівник Департаменту газової та нафтопереробної промисловості Міністерства палива та енергетики Костянтин Бородін. Тож, за його словами, головною метою переговорів у Білокам’яній буде переведення газових відносин між Києвом і Москвою в русло «рівноправного партнерства». Проте, якими конкретно аргументами апелюватиме Україна, пан Бородін не уточнив, зазначивши, що йтиметься про цілий комплекс питань.

«Мені важко виділити якийсь один напрямок, який міг би бути головним. Буде обговорюватись ціле коло питань, – говорить Костянтин Бородін. – Співпраця у царині транспортування газу теж не така проста, як і створення консорціуму. Адже необхідного обговорити і плани російської сторони щодо будівництва обхідних газопроводів, наскільки вони можуть корегуватися у випадку створення сценарію консорціуму».

Ідея консорціуму: у кожного своя

У випадку створення консорціуму українська газотранспортна система залишиться у державній власті, – запевняв віце-прем’єр-міністр Андрій Клюєв. Хоча, як зазначив у розмові з Радіо Свобода директор енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар, проблема у тому, що від самого початку виникнення ідеї створення газового консорціуму, українська і російська сторони розуміли її по-різному.

«У російської сторони завжди було розуміння ідеї консорціуму як інструменту управління і контролю української ГТС, у той час як українська розуміла під цим розвиток. Тому не випадково, що зараз представники з українського боку уникають подробиць щодо того, як вони бачать ідею консорціуму», – говорить Гончар.

Лідер опозиції, екс-керівник уряду Юлія Тимошенко ідею створення консорціуму, власниками якого виступлять Україна, Росія та ЄС, вважає незаконною. Тимошенко нагадала, що три роки тому Верховна Рада ухвалила закон, який забороняє будь-які форми відчуження ГТС.

Ціна «рівноправного партнерства»

Питання зниження для України ціни на російський газ може вийти за межі економіки. «Це має вирішуватися разом із питаннями статусу російської мови, як другої державної в Україні, а також продовження базування російського Чорноморського Флоту у Севастополі», – цю ідею озвучив депутат Держдуми Росії Костянтин Затулін, якому донедавна був заборонений в’їзд до України.

Можливості комплексного підходу до вирішення цих питань не заперечив і український міністр з питань житлово-комунального господарства Олександр Попов.

«Думаю, що буде комплексний підхід для того, щоб наші нормальні добросусідські і, я б сказав, братські відносини між українським і російським народом, а одночасно і між урядами й президентами розвивались тільки в позитивному напрямку. І безумовно, комплексний підхід дозволить нам вирішувати складні питання, в тому числі економічні. Бо договір (газовий) існує, і з доброї волі Росія знижувати ціну не буде. У них же теж криза», – заявив Попов в інтерв’ю Радіо Свобода.

Зважаючи на те, що візит української газової делегації до Москви є першим, після призначення нового уряду, очікувати від нього якихось рішень не варто, вважають експерти. Тим більше, що наразі російська сторона не демонструє готовності йти на зміни контрактів.
  • 16x9 Image

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG