Доступність посилання

ТОП новини
16 Червень 2019, Київ 20:07

Український флот найтісніше співпрацював з НАТО за часів командування ним нинішнього міністра оборони


Севастополь – За кілька місяців виповниться 15 років із початку співпраці Військово-морських сил України з флотами країн НАТО. Наприкінці липня 1995 року пройшли перші українсько-американські навчання «Миротворча місія морської піхоти – 95». За рік до того Україна приєдналася до Програми НАТО «Партнерство задля миру», і з того часу військово-морська співпраця України з Північноатлантичним союзом вийшла на новий високий рівень.

Як зазначають військові експерти, найактивнішими були контакти українських моряків із їхніми колегами з НАТО за часів, коли Військово-морськими силами України командував нинішній міністр оборони Михайло Єжель. Він очолив український флот наприкінці 1996 року, а вже влітку 1997-го в Криму пройшли перші багатонаціональні військово-морські навчання «Сі бриз». Адмірал Єжель командував ВМС України до 2003 року, і щороку ці масштабні навчання збирали все більше учасників і вирішували все більше завдань.

У ті ж роки співпраця в рамках програми «Партнерство задля миру» набрала таких розмахів, що практично всі необхідні навчальні завдання українські моряки відпрацьовували в рамках багатонаціональних навчань. Для України вигода була ще й у тому, що головні витрати на їхню організацію брали на себе партнери – США або Північноатлантичний союз.

Найінтенсивнішою була співпраця України зі США та НАТО у військово-морській сфері в останні роки президентства Леоніда Кучми – в 2003–2004 роках. Тоді український флот щороку брав участь у 15–20 спільних навчаннях. Саме 2004 року Україна приєдналася до антитерористичної операції НАТО в Середземному морі «Активні зусилля».

Участь українського флоту в цій операції триває і зараз. Але, починаючи з 2006 року, як зазначають експерти, з політичних причин рівень і масштаби співпраці з західними партнерами знижуються. У 2006 і 2009 роках масштабні багатонаціональні навчання «Сі бриз» були зірвані. Через протести проросійських сил США відмовилися від надання допомоги в реконструкції Старокримського військового полігону.

Інші проекти в рамках військово-морської співпраці Україна-НАТО та Україна-США в останні роки теж були суттєво скорочені, що насамперед позначилося на рівневі підготовки українських моряків. Як повідомили у штабі ВМС України, там сподіваються на зміну ситуації. Тим більше, що новий міністр оборони адмірал Єжель знає усі переваги такої співпраці.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG