Доступність посилання

ТОП новини
18 Жовтень 2018, Київ 20:53

Шаймієв відходить від влади в Татарстані після майже 20 років правління


Мінтімер Шаймієв (п) передає президентський штандарт новому президентові Татарстану Рустамові Мінніханову на церемонії інавгурації в Казані 25 березня 2010 року

Прага – Президент Татарстану, 73-річний Мінтімер Шаймієв, формально відбув із посади 24 березня. Але фактично він залишився при владі в Казані – бо погодився на пропозицію Кремля піти лише після того, як там змирилися з приходом на його посаду в республіці ним же і підібраного спадкоємця. Аналітики вражені таким диктатом голови Татарстану. Що ж за цим?

Мінтімер Шаймієв пережив Михайла Горбачова, Бориса Єльцина і навіть Володимира Путіна.

Цей політик гарантував таку ступінь автономії Татарстану, якої не має жодна з інших російських національних автономій чи територій.

За допомогою нафтових надприбутків, які Мінтімер Шаймієв наполіг залишити за Казанню, він перетворив Татарстан із радянського болота на одну з найбагатших і найяскравіших частин Росії.

«Татарстан не лише великий регіон Росії – це своєрідна держава в державі. Шаймієв завжди чинив дуже мудро, відвойовуючи максимальну незалежність від федерального центру. Але, разом із тим, він дбав завжди про добрі, компромісні стосунки Татарстану з Москвою», – так охарактеризував ситуацію в Татарстані за Шаймієва регіональний експерт московського Центру Карнеґі Микола Петров.

Шаймієв завжди дуже вміло розігрував націоналістичну карту

Кремль завжди боявся і боїться націоналістичних, незалежницьких прагнень волзьких татар. Самих татар-мусульман уТатарстані налічується до 4 мільйонів – це понад 50 відсотків населення республіки; до 40 відсотків тут росіян-православних. І Шаймієв вміло стримував націоналістичні суперечності та тримав міжнаціональний спокій у Татарстані, як ніякий інший регіональний національний лідер у Росії.

«Він завжди тримав руку на пульсі складної гри з федеральним центром, розігруючи націоналістичну карту. Кожного разу, коли Єльцин, чи пізніше Путін, намагалися різко змінти ситуацію в республіці, раптом нова хвиля націоналізму піднімалася в Татарстані. І були чіткі сигнали, що лише Мінтімер Шаймієв може тримати ситуацію під контролем», – каже Микола Петров.

Чимало татар у Казані були розчаровані Шаймієвим, бо мріяли про набагато більшу автономію від Москви. Та все ж прихильники Шаймієва захищали президента Татарстану й стверджували, що він зміг ефективно захистити татар-мусульман від насильницької православної русифікації з боку Москви.

Шаймієв обирався президентом у Татарстані всенародно тричі: 1991, 1996 і 2001-го. А у 2005-му, коли Шаймієв хотів нібито піти, Путін знову попросив його залишитися.

Цей керівник Татарстану налагодив тісніші стосунки з ісламським світом. У Казані мають свої консульства, наприклад, Туреччина чи Іран.

Новим президентом Татарстану став тепер колишній охоронець Шаймієва Рустам Мінніханов. Але спостерігачі кажуть, що тепер настане час ослаблення позиції татарської автономії на Волзі стосовно Москви, бо Шаймієву буде важко з-за куліс впливати на події.

  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG