Доступність посилання

ТОП новини
21 Квітень 2019, Київ 23:36

На проект пам’ятника Митрополитові Шептицькому оголосили міжнародний конкурс


Архівні фотографії митрополита Андрея Шептицького

Львів – У Львові оголосили міжнародний конкурс на проект пам’ятника митрополитові Української Греко-Католицької Церкви Андрею Шептицькому. Переможець отримає грошову нагороду 50 тисяч гривень. Це має бути високомистецький і водночас духовний пам’ятник одній із найвизначніших постатей Вселенської Церкви ХХ століття, апостолові релігійно-церковного об'єднання Сходу Європи.

Провідною ідеєю життя митрополита Шептицького була єдність Христової Церкви та створення української держави, наділеної християнською душею. Митрополит Андрей, графського походження, з українсько-польської родини, любив свій рідний народ і вбачав його щастя саме у релігійній єдності. Це була людина високодуховна і багатогранна, яка дбала про розвиток науки і культури, духовне зростання народу.

Митрополит Андрей створив національний музей у Львові, а унікальні ікони привозив із усього світу. Власне не було такої ділянки у житті, до якої б не доклав своїх зусиль, старань і власних грошей Владика Андрей. Але уже 20 років у Львові ніяк не можуть визначитись зі спорудженням пам’ятника митрополитові. Хоча місце відоме – Святоюрська площа, або територія самого собору.

Скульптуру Владики Андрея Леонід Молодожанин створив у 1989 році

Проекти, які були запропоновані львівськими митцями на початку 90-их, виявились надто слабкими, радше помпезними, які не відтворили внутрішньої суті і глибини духовної особи. Тому ідею зі встановленням пам’ятника відклали і зараз про неї знову заговорили. На розгляд спеціальної комісії, до якої увійшли представники духовенства і світські особи, наразі подані три проекти, які не надто, на думку фахівців, вдалі. Однак несподіванкою стало те, що ієромонах Севастіян Дмитрух привіз у Львів з Канади невеличку скульптуру владики Андрея, виконану українським скульптором міжнародного рівня Леонідом Молодожанином у 1989 році. Відомо, що творами Молодожанина захоплюються у багатьох країнах світу. Пам’ятники Шевченкові його авторства стоять у Вашингтоні і Санкт- Петербурзі. Леонід Молодожанин творив образи трьох Святіших Отців. Тому для Львова було б честю встановити скульптуру Владики Андрея уже нині покійного скульптора Леоніда Молодожанина.

«Уже давно назрів час створити пам’ятник митрополиту. Це один із найбільш заслужених митрополитів Галицької митрополії. Очевидно, що коли ми спільно взялися за реалізацію ідеї, то нам вдасться отримати цікавий проект. Я хотів зробити сенсацію сьогодні, бо привіз роботу Леоніда Молодожанина. Знаємо про цього чудового скульптора. Думаю, що цікаво цю роботу подати на конкурс і вона може бути найкраща. Але хотілося б побачити різні проекти, зокрема молодих митців. Аби ми могли вибрати найкращий такій гідній людині, як митрополит Шептицький. Цього пам’ятника очікує не лише Львів, а й уся Україніа і українці у світі», – переконаний ієромонах Севастіян Дмитрух.

Конкурс проходитиме у два етапи

Конкурс на найкращу концептуальну ідею пам’ятника митрополитові Андрею Шептицькому проходитиме у два етапи. У першому турі можуть взяти участь усі охочі митці, і уже можна надсилати свої пропозиції у Львівську архиєпархію, або міськраду. У другий тур увійдуть 3 авторські колективи, з яких визначать переможця 16 вересня цього року. А уже навесні 2011-го планують споруджувати пам’ятник. Єпископ УГКЦ Ігор Возняк сподівається, що вдасться відновити Святоюрський сад таким, яким він був за життя митрополита.

«Це було б чудово, якби ми навели лад довкола Святоюрського собору, щоб сад відродився і був у Львові найкращий пам’ятник митрополитові. Ми зумисно продовжили термін конкурсу, щоб мати більше цікавих проектів, щоб більше людей взяли участь. Ми не хочемо поспішно споруджувати пам’ятник, адже мова йде про велику постать митрополита, має бути відтворена глибинна суть цієї людини», – каже єпископ Возняк.

За життя митрополита Андрея відомі тогочасні митці, зокрема Архипенко, Коверко і Литвиненко, створили скульптури Владики. Однак чимало фахівців кажуть, що хотілося б побачити ідеї сучасних митців, як вони відчувають особистість митрополита Шептицького, якого надають йому значення нині. Однак три скульптури минулого століття теж братимуть до розгляду у конкурсі.

Греко-Католицька Церква попросила митців перед проектуванням пам’ятника більше дізнатися про митрополита, ознайомитись із його працями, щоб відчути духовність Владики, його глибоку віру та любов.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG