Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 16:19

ПАРЄ під час квітневої сесії заслухає доповідь про Голодомор


Парламентська асамблея Ради Європи на засіданні в рамках весняної сесії, 28 квітня, заслухає доповідь про Голодомор на території колишнього СРСР в 1932-1933 роках. Про це йдеться в повідомленні прес-служби ПАРЄ.

Із доповідями з цього питання виступлять від комітету з політичних питань президент ПАРЄ Мевлют Чавушоглу (Туреччина) і від комітету з юридичних питань і прав людини – Пол Роуен (Велика Британія).

Потім депутати обговорять почуте й ухвалять резолюцію щодо цього питання.

Водночас, як повідомляє агенція «Інтерфакс» із посиланням на члена постійної делегації Верховної Ради у Парламентській асамблеї Ради Європи, регіонала Івана Попеску, Президент України Віктор Янукович може виступити на засіданні ПАРЄ під час квітневої сесії.

При цьому депутат наголосив, що це не пов’язано із запланованим розглядом на цій сесії питання про Голодомор. «Просто це виступ запрошеної особи», – уточнив Попеску, заявивши, що зараз дату виступу уточнюють.

* * * * * * * * * *
Мевлют Чавушоглу у своїй доповіді і підготованому проекті резолюції пропонує розглядати загибель мільйонів людей у Білорусі, Казахстані, Росії, Молдові і Україні на початку 1930-х років разом як «Великий Голод (Голодомор) у колишньому СРСР».

За пропонованим ним текстом проекту резолюції, зокрема, «хоча ті події мали окремі особливості в різних регіонах, та результати були ті самі: мільйони людських життів були безжалісно принесені в жертву задля здійснення політики і планів сталінського режиму».

Цей текст також згадує, що Україна потерпіла найбільше і що найбільш уражене в ній було селянство. Проект при цьому лише констатує, що «ці трагічні події … визнаються за українським законодавством як геноцид проти українців».

У додатках до доповіді Мевлюта Чавушоглу наведені, серед іншого, позиції українських парламентських фракцій: «Нашої України», яка наводить докази, що Голодомор був геноцидом українського народу, Блоку Юлії Тимошенко, яка закликає визнати Голодомор за геноцид українського народу, і Партії регіонів, яка вважає, що Голодомор був «жахливим злочином проти українського народу і проти людяності», але не відповідає визначенню геноциду.

Натомість Пол Роуен у своїй співдоповіді наполягає, що Голодомор в Україні треба розглядати окремо, визнаючи й позицію більшості українських фахівців, а не тільки переважну позицію Росії.

Він, зокрема, пропонує вже в назві резолюції згадати «Голодомор в Україні і великий голод у Казахстані й інших регіонах колишнього Радянського Союзу», а в тексті вказати, що особливо потерпіло селянство не тільки в Україні, а й на тих територіях Північного Кавказу, де більшість населення становили українці.

Також серед пропозицій – додати слова, що штучний голод в Україні і у згаданій частині Північного Кавказу мав на меті «створити такі умови, щоб спричинити часткове фізичне знищення українського народу».

Відтак Пол Роуен пропонує замінити констатацію, що Голодомор визнається за геноцид за українським законодавством, на заклик: Голодомор має бути визнаний за геноцид.

Recommended

XS
SM
MD
LG