Доступність посилання

ТОП новини
19 Липень 2019, Київ 06:32

Проблеми інтелектуальної власності – камінь спотикання для економіки


Київ – Корупція у сфері інтелектуальної власності та недосконала система її захисту гальмують розвиток економіки та відлякують інвесторів – таких висновків дійшли експерти і правники, учасники круглого столу про захист інтелектуальних прав. Натомість в Держдепартаменті інтелектуальної власності відносять Україну до світових лідерів у царині її захисту.

Адвокат Дмитро Гузій спеціалізується на захисті майнових прав на винаходи, торговельні марки і твори мистецтва. І щоразу стикається із тим, що державна система реєстрації та захисту права власності в Україні працює вкрай неефективно. Дмитро Гузій називає причини цього: «Наскільки якісно виконує свої функції Держдепартамент інтелектуальної власності? 10 років поспіль він намагається розв’язувати одні й ті ж проблеми. Держдеп отримав фінансові важелі у цій царині – хоча це й суперечить закону, – вважає адвокат. – У Міністерстві освіти та науки та в Департаменті інтелектуальної власності – немає жодного профільного фахівця. А відтак немає і жодних серйозних розробок у цій сфері. Все згадане свідчить про глибоку інституційну кризу».

З-поміж інших проблем цієї сфери Дмитро Гузій називає недосконалість законодавства – в якому механізми стягнення коштів за реєстрацію права власності, на його думку, виписані краще, аніж захист цього права.

Право на винаходи – поле для зловживань

Днями комітет освіти і науки Верховної Ради оприлюднив висновки міжнародних експертів про те, що Україна за рівнем захисту інтелектуальної власності посідає 114-е місце у світі.
Однак заступник голови Департаменту інтелектуальної власності Володимир Дмитришин цю інформацію заперечує.

«В Україні – одна з найбільш ефективних у Європі систем захисту інтелектуального продукту. Причому створена фактично з нуля. Приклад – підготовка до «Євро-2012». В Мішеля Платіні немає жодних претензій щодо нашої системи захисту інтелектуаьлних прав. Ми цілком здатні запобігти будь-яким зловживанням у цій сфері під час проведення чемпіонату», – каже Володимир Дмитришин.

Тим часом в Україні щороку порушується понад 200 кримінальних справ за злочини проти інтелектуальної власності – повідомляють в МВС. І це лише видима частина проблеми, переконаний голова комітету освіти і науки Верховної Ради Володимир Полохало. Головною причиною її він вважає корупцію.

«Рахункова палата встановила розкрадання коштів у сфері оформлення прав інтелектуальної власності на суму 16 мільйонів. Тоді як увесь обсяг зборів за її реєстрацію – 30 мільйонів. Розглядала такі факти і Генеральна прокуратура. Чому розглядаємо, але не реагуємо? Це означає, що державні органи, аж до прокуратури, інтегровані в систему корупції», – зазначив Володимир Полохало.

Про безлад у цій сфері розповідає і дослідник інтелектуальної власності Петро Крайнєв, але він пояснює це не лише корупцією: «З нашими законами рейдерові легко захопити чужу інтелектуальну власність. Для прикладу, маємо шість патентів на однин і той самий пристрій – систему розсування дверей. Держава дії як ЖЕК: взяла гроші, видала довідку, і все. Немає жодної експертизи під час патентування, а потім власник патенту судиться з усіма українськими підприємцями, які використовують більш ніж півстоліття відомі у світі технології, і стягує з них за це гроші, як за власний винахід».

Загалом експерти констатують, що недосконала система захисту інтелектуальної власності гальмує розвиток економіки України, зокрема – відлякує інвесторів у наукоємних галузях.

Для розв’язання проблем у цій сфері учасники форуму пропонують парламентові терміново розглянути законопроекти про зміни в системі захисту власності, які вже готові, але їх розгляд, з невідомих причин, вже кілька разів переносився.
  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG