Доступність посилання

ТОП новини
25 Травень 2019, Київ 20:40

Новий російський наступ на енергетичні ринки Європи


Президент Росії Дмитро Медведєв на церемонії початку будівництва трубопроводу «Північний потік», Виборг, Росія, 9 квітня 2010 року

Прага – Після нетривалої зупинки, спричиненої світовою економічною кризою, російські лідери знову перейшли у наступ на енергетичних ринках Європи. Президент Росії Дмитро Медведєв та прем’єр-міністр Володимир Путін подорожують від Арктичного океану до Середземного моря і укладають нові енергетичні угоди, які обіцяють принести Росії великі гроші.

Президент Росії Дмитро Медведєв та прем’єр Володимир Путін цими днями об’їжджають європейські столиці, підписуючи нові угоди про постачання російського газу, будівництво нових газогонів, роз’яснюючи претензії Росії на поклади енергоносіїв на півночі та шукаючи клієнтів для побудови атомних електростанцій.

Президент Медведєв у вівторок завершив дводенний візит до Норвегії, де він домовлявся про делімітацію шельфу Арктики. «Ця проблема, відверто кажучи, ускладнювала наші стосунки. Сьогодні ми вийшли на те, щоб врегулювати це питання і закрити його», – сказав він в Осло.

Чітке встановлення морського кордону та глобальне потепління, що призвело до танення льодовиків, дозволяє почати розробку родовищ у Баренцовому морі. Для Росії це – серйозне досягнення, адже на думку експертів, в надрах Арктики спочиває близько чверті світових покладів нафти і газу. У 2008 році Медведєв назвав Арктику «ресурсною базою Росії 21 століття».

Тим часом прем’єр Володимир Путін домовлявся з прем’єром Італії Сільвіо Берлусконі про будівництво до Європи газогону «Південний потік». Цей газогін має пройти по дну Чорного моря в обхід України і доставити в південну Європу понад 60 мільярдів російського газу.

«Щодо «Південного потоку», то головним ринком є Північна Італія. Це очевидно. Тому ми активно працюємо з італійцями», – пояснив російський прем’єр італійській пресі.

Також Путін повідомив про приєднання до проекту ще одного великого гравця – французької енергетичної компанії EDF.

Російський проект кращий за європейський, переконує Путін

За словами Путіна, який перед Італією відвідав Австрію, російська пропозиція значно краща за спільний європейський проект «Набукко», який має транспортувати каспійський газ в обхід Росії. На думку російського прем’єра, Росія може «гарантувати» поставки на наступні 100 років, в той час як «Набукко», за його словами, не має чітких гарантій від країн-постачальниць.

До того ж один лише «Південний потік» теоретично зможе транспортувати вдвічі більше газу, ніж «Набукко». А до цього слід додати ще «Північний потік», будівництво якого вже почалося, та «Блакитний потік», який уже постачає Туреччину газом по дну Чорного моря.

Енергетичний наступ Росії на європейські країни на цьому не завершується. Перебуваючи в Італії, Путін згадав, що російська електрична компанія «РАО ЄЕС» та італійська «Енел» підписали контракт на побудову атомної електростанції «Балтійськ» неподалік Калінінграда. Ця станція зможе не лише покрити потреби місцевих жителів, але і експортувати електроенергію в сусідні країни.

Не останнім у низці контрактів стала і угода з Україною на добудову двох реакторів на Хмельницькій атомній станції.

  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG