Доступність посилання

ТОП новини
22 Жовтень 2018, Київ 00:03

29 квітня – 95 років перемоги українців над російськими військами на горі Маківка


Меморіал бійціям УСС на горі Маківка

Львів – У Центральному державному історичному архіві у Львові відкрита виставка, присвячена 95-річниці битви на горі Маківка (в Карпатах на Львівщині) в роки Першої світової війни. Матеріали розповідають про історію та формування Українських Січових Стрільців, перемогу 3 травня над військами Російської імперії.

Практично увесь архів легіону Українських січових стрільців до початку Другої світової війни зберігався у Львові. Під час німецької окупації він був розпорошений і частково вивезений.

Нині найбільше документів УСС зберігається в рукописних збірках Бібліотеки народової у Варшаві та в Центральному державному історичному архіві у Львові. Тут є тисячі документів в окремих фондах «Збірна Станиця УСС», «Легіон УСС», матеріали про українського військового отамана легіону Семена Горука, а головне, що зберігся первісний інвентарний опис документів усього архіву УСС.

Добровольцями в УСС записались 20 тисяч переважно молодих людей

На виставці представлено лише невелику частину архівних матеріалів, які раніше не експонувалися. Зокрема, заяви добровольців і дозволи батьків на запис неповнолітніх синів і дочок у легіон, основу якого становили вчорашні гімназисти і студенти. Добровільна українська збройна формація, у складі австрійської армії, виникла в серпні 1914 року у Львові із українських стрілецьких, сокільських, пластових організацій, які діяли в Галичині у 1912-1914 роках. Легіон налічував дві з половиною тисяч вояків, а добровольців було 20 тисяч. У роки Першої світової війни січові стрільці боролись проти військ Антанти, Росії зокрема.

Із архівних матеріалів дізнаємось про глибокий патріотизм українців, які прагнули своєї незалежної держави. Листи про формування легіону, численні фотографії, публікації у тогочасній пресі, звернення і заяви, особисті документи стрільців, рукописний статут свідчать про здатність галичан самоорганізуватись.

Старі світлини знайомлять із побутом січових стрільців. Кіш УСС набирав новобранців. При ньому діяли бібліотека, стрілецький хор, оркестр, а також була квартира преси, і це у час війни. Журналісти та літератори, композитори випускали альманах «Червона калина», сатиричний журнал «Самопал», «Самохотник». 95 років тому було видано «Співанки УСС», але донині стрілецькі пісні популярні і знані, вражають мелодійністю, оптимізмом, веселістю і не надуманим, а щирим патріотизмом. Осип Назарук, Лев Лепкий, Гриць Коссак та інші відомі стрільці працювали у Коші і навчали молодь. Особові справи цих стрільців містяться у фондах історичного архіву.

Історія вимагає об’єктивного погляду

Один із упорядників виставки, начальник відділу використання інформації Центрального державного історичного архіву України у Львові Ігор Смольський зазначає, що попри те, що історія стрілецтва сягає майже ста років, але є чимало документів, які необхідно вивчати.

«Документів є дуже багато. Залежно, який погляд ми зробимо, чи відійдемо від міфотворчості тих подій, чи будемо об’єктивно розглядати ці події. Бо з одного боку, це перемога, а з іншого – трагедія, бо це кров українства, яке воювало у складі австрійської армії. Це потрібно вивчати об’єктивно, працювати потужним науковим інституціям, досліджувати матеріали не лише в українських архівах і у Варшаві, щоб побачити об’єктивну картину того часу».

Битва завершилась 3 травня 1915 року. УСС отримала перемогу над російськими військами і гора Маківка опинилась під контролем австро-угорської армії. Відтоді активізувався національно-визвольний рух у Галичині, а УСС стали важливою силою при формуванні війська Центральної ради і основою Української галицької армії.

Екс-Президент Віктор Ющенко у січні цього року підписав Указ «Про заходи з відзначення, всебічного вивчення та об`єктивного висвітлення діяльності Українських Січових Стрільців». Одразу ж Голова Держдуми Росії Борис Гризлов назвав цей указ про вшанування УСС, які брали участь в 1915 році в боях проти російських військ, «недружнім кроком» щодо Росії. Однак цю подію на загальноукраїнському рівні не відзначають. А 2 травня відбудеться традиційне сходження на гору Маківка і панахида за полеглими.

У битві на горі Маківка із 29 квітня до 3 травня 1915 року загинули понад 40 українських стрільців і більше, ніж 70 вояків були поранені. У 1917-1919 роках січові стрільці були найбільш боєздатними підрозділами армії Української Народної Республіки.

  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG