Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 09:36

Український театр потребує реформ


Львів – Третій рік нідерландська організація Пересувна академія сценічного мистецтва (MAPA) разом з Національним центром театрального мистецтва імені Леся Курбаса мандрує українськими містами і шукає молодих митців, які б хотіли створити незалежні театральні формації. Відомі голландські театрали проводять майстер-класи. Проект повністю фінансується нідерландським урядом.

Загалом у нідерландському проекті взяли участь 150 талановитих молодих осіб, які здобувають театральну освіту. У Львові, Харкові, Первомайську та інших містах студенти проходили майстер-класи з мистецького менеджменту, проекційної та світлової техніки, навчались писати сценарії і робити постановки, розвивати в собі лідерські здібності, працювати у колективі на рівних і вміти виконувати будь-яку роботу, почуватись однією командою.

«Немає такого, що ти перформер, а хтось інший підмітає за тебе. Сьогодні ти підмітаєш, завтра інший. Театр – це одна команда. Просто все робити», – зауважує учасниця проекту зі Львова, яка працює зараз у Харкові, Олена Шпіловська.

Молоді митці планують створити нові незалежні театри


14 молодих українців отримають дипломи Пересувної академії сценічного мистецтва і, як сподівається художній керівник проекту в Україні Олександр Чайка, бодай п’ятьом із них вдасться невдовзі створити нові незалежні театральні колективи, яких так бракує сьогодні в Україні, і котрі створять здорову конкуренцію серед театралів, реформують театральну сферу. Для прикладу, в Голландії діють близько 400 незалежних театральних формацій.

«Це один із проектів, який мусить якось змінити, хоча б трохи, ситуацію з театрами в країні, – каже Олександр Чайка. – Бо він спрямований на виховання актора іншого виміру, аніж актора, якого продукує театральний університет у Києві чи Львові. Актор мусить усвідомлювати відповідальність за кінцевий результат, знати усю роботу – від прибирання і до сценарію».

Україна мусить бути креативною

Головна мета нідерландського проекту, який окрім України паралельно реалізується в Сербії, допомогти молодим митцям створити власну автентичну роботу, але мінімальним коштом, добре організувати свою працю, вміти поділитись власним досвідом з іншими, зазначає відомий голландський митець, директор проекту Іде Ван Хайнінген.

Він назвав нідерландський проект «банк без грошей», бо Україна не має фінансів, але мусить навчитись бути креативною. А митці, які займаються перформенсом, є дуже творчі і вміють створити щось із нічого. Вперше Іде Ван Хайнінген приїхав до України в 1988 році. Тоді вона його вразила своєю сірістю, але дуже кольоровими людьми.

Чому Голландія фінансує, по суті, навчання молодих українців, і для чого це Іде Ван Хайнінгену, цікавлюсь у митця.

«Я люблю Україну і людей. Я закоханий у цю божевільну, талановиту, дуже велику з талановитими людьми країну, – каже він. – Ми потребуємо вас. Українці – талановиті люди з фантастичними ідеями, які знаходять чинники і можливості, як їм вижити у житті. У складних умовах уміють виживати».

Найважливіше для участі у проекті бути не лише творчою і талановитою людиною, але й мати велике бажання працювати. Учасники проекту представлять у Львові свої роботи, а це етюди, перформенси, колажі. Сценографія, світло, картини на сцені, слайди, виконані власними руками молодих митців. Кращі отримають дипломи майстрів.
  • 16x9 Image

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG