Доступність посилання

ТОП новини

Таємничу мексиканку Фріду Кало можна побачити в Берліні (огляд культурних подій у Європі)


Фріда Кало, Автопортрет з колючим намистом та колібрі, 1940 рік

Прага – Культурне життя Європи притягає безліччю цікавих, навіть унікальних акцій. Щоденно відкриваються нові виставки, всупереч економічній кризі театри збирають повні зали, успіхом користуються кінофестивалі й свята книжки. Привертають увагу, зокрема, унікальна виставка творів мексиканської художниці Фріди Кало в Берліні та ніч костелів, дзвіниць і капличок у Чехії.

«Фріда» – унікальна виставка в Берліні

Хто бачив нині вже культовий фільм «Фріда», той на виставці творів мексиканки з іспансько-єврейським корінням, малярки Фріди Кало може мати в Берліні щасливу нагоду – побачити його продовження.

Ретроспективна виставка творів Фріди в Мартін-Ґропіус-Бау Музеї захоплює не тільки яскравими відкритими кольорами. Передусім до спілкування заохочує сама авторка – темпераментна, загадкова і при цьому дуже чесна і відкрита Фріда. Такою бачили її сучасники, такою залишила себе на численних автопортретах – разом із сумом та надією у великих чорних очах. «Я є тема, котру знаю найкраще», – говорила про себе художниця.

Фріда Кало народилась у 1907 році в Мехіко, дитиною перенесла поліомієліт, який на все життя зробив її калікою. У 18 років Фріда потрапила в страшну автокатастрофу, здається, без перелому чи розриву залишились тільки очі й вуста. Саме тоді, надовго прикута до ліжка, з дзеркалом на стелі вона взяла в руки пензель і почала малювати. Піднятись із ліжка допоміг корсет, який нестерпно стискав, не давав дихати, в’їдався в тіло, зате дав змогу рухатись.

Із цим болем, який не стихав ні на мить, жила до кінця своїх 47 років. Але Фріда – ця геніальна каліка в корсеті, все ж свою битву виграла. Вона залишила нам десятки творів, у яких закодоване власне світобачення з низкою символів, у яких надія, смерть і вічне кохання.

На виставці є полотно «Шпиталь Генрі Форда» (1932 рік) – Фріда зобразила себе на шпитальному ліжку в оточенні дивних істот: мушлі, частини скелету і дитинки, всі з’єднані з нею пуповиною. Твір є символічною даниною особистій драмі – ненародженій дитинці, яку так хотіла мати. В експозиції також «Портрет Дієґо Рівери» (1937 рік) – відомого мексиканського художника, який був її чоловіком, суперником у житті й найбільшим натхненням у творчості. Виставка в Берліні переконує також у тому, що магією символіки Фріда була прив'язана насамперед до землі, на якій жила, – до Мексики.

Ніч костелів у Чехії

А в Чехії сьогодні ввечері розпочинається найзагадковіша ніч у році – «Ніч костелів». Свої двері для всіх охочих, а не тільки для віруючих, відкриють понад 400 костелів по всій країні. Традиція проведення «Ночей в костелі» народилась у 2005 році в Австрії, до Чехії прийшла минулого року і відразу завоювала собі тисячі прихильників. Про те, яку програму підготували костели в місті Остраві, що на сході Чехії, Радіо Свобода розповів координатор програми Остравського єпископату Мірослав Пршікріл.

«Костели будуть відкриті від 18-ї до 24-ї години й пропонують широкий вибір програм. Це коментовані екскурсії костелами, надамо можливість піднятись на костельні вежі чи ввійти до захристія – частини храму біля вівтаря – або піднятись нагору до органу. Лекції в храмах будуть присвячені їх історії, відбудуться також концерти і театральні вистави», – зазначив пан Пршікріл.

І в Празі підготувались до «Ночі костелів». Надзвичайно багаті за архітектурою, особливо відомі барокові костели запрошують на поетичні вечори чи нічні органні концерти.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті ім. І.Франка (1970 р., диплом з відзнакою), протягом 1986-1989 рр. навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України. У 1992 р. – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 р. працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993-1995 рр. – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG