Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 13:10

Лідер казахів відзначає 70-річчя


Нурсултан Назарбаєв

Прага – Нурсултан Назарбаєв, котрий вже чимало років є президентом багатого енергетичною сировиною середньоазійського Казахстану, відзначає сьогодні, у стилі масового свята в державі, своє 70-річчя. Грандіозні відзначення ювілею Назарбаєва, котрі відбуваються на тлі створення Митного союзу Росії, Білорусі й Казахстану, відвідав також, разом з іншими високими іноземними гостями, і український глава Віктор Янукович, котрий все більше прив’язує Україну до процесів, що відбуваються на Сході. Західні експерти називають ці явища в регіоні «напівавторитарною консолідацією пострадянського простору».

Нурсултан Назарбаєв вже понад 20 років править Казахстаном. Син пастуха із глухого казахського села дуже скоро пройшов через сталеливарний цех заводу до бюрократичних сходинок комуністичної партії і посади першого секретаря компартії Казахстану в 1989 році, коли він став фактичним одноосібним господарем процвітаючої нині середньоазійської республіки.

Сьогоднішнє святкування відвідали високі іноземні гості на кшталт російського президента, турецького лідера Абдуллаха Ґюля. Відзначення супроводжувалося відкриттям модерного британського торгового центру, традиційними танцями і показовим, популярним італійським тенором Андреа Боччелі.

На додачу до 70-річчя Назарбаєва Астана відзначає ще й 12-річчя від дня заснування нової столиці Казахстану, бо нинішній «лідер нації» вважає зведення нового політичного центру республіки своєю заслугою.

Жителька Астани Баян Мусаєва у розмові з Радіо Свобода не приховувала своїх позитивних емоцій щодо нинішнього подвійного свята. «Ми вражені! Тут всюди чути тюрксько-мовних людей, що з долини Сир-Дар’ї розселилися в минулому повсюдно. Ми дуже вдячні міській владі Астани, що тут зібрані представники тюркських груп із багатьох регіонів і ми їх бачимо тут вже упродовж 5-6 днів, – зауважила вона. – Ви можете переконатися, що культура всього тюркського світу представлена тут. Не лише казахська культура, а й культура всіх тюркських народів».

У Казахстані Назарбаєва боготворять

У Казахстані вважають, що саме завдяки Назарбаєву Казахстан перетворився у регіонального енергетичного гіганта, куди втягується мільярди іноземних інвестицій. Лідер цього середньоазійського енергетичного Клондайку завдяки вмілому маніпулюванню у стосунках із Росією, Китаєм і Заходом досяг, здавалося б, неможливого – очолив першим на пострадянських теренах ОБСЄ. Назарбаєв вважається прихильником освіти і науки та навчання молоді закордоном. А університет його імені, що відкрили минулого тижня в Астані, прийме у свої стіни до 20 тисяч студентів.

Хоча спостерігачі вважають, що економічне зростання Казахстану досягається за досить дорогою політичною ціною. За 20 років правління Назарбаєв не лише прибрав до рук всю владу і потиху розширив свої президентські повноваження, він також обмежив владу і політичний плюралізм парламенту, закрив рота критичним ЗМІ.

Парламент Казахстану зробив правління Назарбаєва фактично довічним і надав йому необмежені можливості у зміцненні політичних позицій його сімейного клану. Окрім необмеженого терміну правління Назарбаєву офіційно присвоєно статус «лідера нації» і особисту недоторканність від судових переслідувань не лише його, а й цілої родини. Навіть у разі формального відходу від влади, Назарбаєв залишає за собою право формувати політику республіки після його відставки і піклуватися про свого спадкоємця.

Український Президент Віктор Янукович також серед тих, хто вітає Нурсултана Назарбаєва з його ювілеєм і навіть нагородив у Астані «Його Високоповажність», президента Казахстану українським орденом Свободи. У відповідь Віктор Янукович також очікує приїзду Назарбаєва й інших пострадянських лідерів на його день народження у кримський Форос наприкінці цього тижня.

Відомі західні експерти називають політичні процеси у багатьох країнах пострадянського простору, включно з Казахстаном і Україною, «напівавторитарною консолідацією, котра стає тенденцією у всьому регіоні», і закликають Захід вдатися до усіх способів, щоб знову повернути все до демократичного розвитку.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG