Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 14:42

Перепис населення 2012 року: міграційний сюрприз


Директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова

Ярина Скуратівська

Київ – Населення України продовжує стрімко зменшуватися. Українців уже менш як 46 мільйонів – саме такі дані оприлюднюють державні органи статистики. Втім, фахівці вважають найточнішою інформацію, яку можна отримати під час проведення загальнодержавного перепису населення. Уряд планує проведення такого перепису 2012 року. Про його перспективи і особливості в ефірі Радіо Свобода розповіла директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова.

Чим наступний перепис відрізнятиметься від того, який відбувся 2001 року?

– Принципово він нічим не відрізнятиметься – буде уточнено деякі питання, приміром, список національностей. Набір питань є типовим для всіх країн світу, де проводиться перепис. Його програма не має щоразу змінюватися, оскільки це забезпечує послідовність і можливість порівняльного аналізу та деяких перерахунків.

Багато українців проживає за межами країни, велика кількість громадян живе не за місцем постійної реєстрації. Чи може це викликати труднощі під час перепису?

– Перепис населення тим і відрізняється від інших заходів, що під час перепису не вимагають жодних документів. Там, де вас перепис населення застав, – там вас і реєструють. Інше питання, якщо ви тимчасово виїхали зі свого постійного місця проживання, – вас можуть записати як тимчасово відсутню людину. Натомість там, де вас тимчасово застали (в поїзді, в готелі, у друзів), вас зареєструють як тимчасово присутнього.

А як бути з тими громадянами України, які перебуватимуть за кордоном?

– Їх там переписуватимуть. За кордоном встановлять спеціальні переписні дільниці, куди ці люди приходитимуть.

Тобто вони самі добровільно мають прийти?

– Так. Перепис взагалі, хоч і обов’язковий, та все ж значною мірою добровільний. Ми не Туреччина, де людей не випускають з подвір’я, поки вони не пройшли перепис.

А які показники, на вашу думку, найбільше змінилися протягом цих десяти років?

– Я гадаю, що це етнічний склад, тому що міграція – процес дуже серйозний, він є дуже потужним чинником зміни етнічного складу. Вважаю, що всіх реальних обсягів міграції ми зараз навіть не уявляємо.

Наскільки точними будуть дані цього перепису?

– Взагалі вважається, що перепис населення – найбільш точний інструментарій демографічної статистики. Якщо ми не ухилятимемося від перепису, якщо не даватимемо про себе неправдиві відомості, то перепис буде максимально точним. Ми всі в цьому зацікавлені, треба, щоб це зрозуміла кожна людина.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG