Доступність посилання

ТОП новини

В ефірі латвійського радіо і телебачення буде більше програм державною мовою


Рига – Сейм Латвії ухвалив в остаточному читанні законопроект «Про електронні ЗМІ», який суттєво обмежує використання у теле- та радіоефірі програм недержавною мовою. Відтепер не лише на національному, а й на регіональних каналах мовлення латиською мовою має становити не менше 65 відсотків ефірного часу. Перевага надаватиметься аудіовізуальній продукції європейського, а не російського виробництва.

Раніше латвійський парламент ухвалив зміни до закону «Про електронні ЗМІ», які передбачали, що тільки національні теле- і радіоканали повинні вести мовлення латиською мовою не менше 65 відсотків ефірного часу.

Проте президент Латвії Валдіс Затлерс відмовився затвердити законопроект і повернув його на доопрацювання до парламенту з вимогою запровадити подібні обмеженні і для регіональних телеканалів.

«Доки латиська мова буде на задвірках ЗМІ?»

Латвійські депутати підтримали ініціативу керівника латвійської держави. За зміни проголосувати 79 депутатів, шестеро утрималося, жодного голосу проти законопроекту не було.

«Латиська мова у публічному просторі засобів масової інформації Латвії є на задвірках. Як довго це триватиме?», – заявив у перебігу голосування депутат Сейму від об’єднання «Вітчизні і Свободі» Юріс Добеліс.

До нової редакції закону включені положення про те, що щотижня не менше 51 відсотка програм, за винятком новин, спортивних трансляцій та реклами, повинна займати європейська аудіовізуальна продукція.

Окрім цього, законопроект вводить норми стосовно того, що у прайм-тайм, тобто із 19 до 23 години за місцевим часом, не менше 40 відсотків програм повинно транслюватися державною мовою.

Передачі іноземною мовою, дубльовані латиською, також вважатимуться передачами державною мовою.

Нові зміни допоможуть уникнути санкції Єврокомісії

Нові зміни, ймовірно, дозволять Латвії уникнути покарання за порушення вимоги Європейської комісії через ігноруванням норм Директиви про аудіовізуальні засоби масової інформації.

Директива передбачає запровадження єдиних для ЄС правил використання телебачення, інтернету, відео та мобільного телебачення.

«Європейська комісія надіслала Латвії попередження, оскільки країна у визначений час не поінформувала про запровадження відповідної директиви. Упродовж двох місяців Латвія повинна ввести цю директиву або поінформувати Єврокомісію, коли вона це зробить. В іншому випадку Єврокомісія може звернутися до Європейського суду», – повідомив професор Ризького технічного університету Яніс Крастиньш.

У Латвії значна кількість місцевих та регіональних каналів ведуть мовлення російською мовою. Після ухвалення першого варіанту змін до закону «Про електронні ЗМІ» та реакції на це президента Латвії, офіційний представник міністерства закордонних справ Росії Андрій Нестеренко заявив, що офіційна Рига продовжує політику, спрямовану на дискримінацію російськомовного населення та обмеження свободи слова загалом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG