Доступність посилання

ТОП новини

Північноірландські політики засудили заворушення під час параду оранжистів


Заворушення під час параду оранжистів, Белфаст, 12 липня 2010 року

Лондон – У сутичках у Північній Ірландії за дві доби було поранено 82 поліцейських. Перший міністр автономного уряду Північної Ірландії та його заступник, котрі представляють відповідно протестантів і католиків цієї частини Великої Британії, виступили із заявою, в якій засудили вуличні заворушення. Протести пов’язані з апогеєм літніх парадів оранжистів – протестантських лож, які щороку відзначають перемогу принца-протестанта Вільгельма Оранського над католицьким королем Яковом ІІ у битві біля Бойну 1690 року.

Серйозні заворушення під час цьогорічних парадів оранжистів стали певною несподіванкою, беручи до уваги, що мирний процес у Північній Ірландії після розподілу влади 1997 року порівну між протестантами і католиками досі зміцнювався, а всі головні воєнізовані угруповання, які десятиліттями вели криваву війну, роззброїлися.

Однак католики завжди болюче сприймали паради протестантів, що їх вважають тріумфальними і єретичними. Особливо ситуація загострюється через те, що протестанти щороку ідуть ходою традиційними маршрутами, частина яких проходить через дільниці, де живуть католики. Мешканці-католики сприймають ці спроби як провокацію.

У спільній заяві перший міністр Пітер Робинсон, лідер найбільшої протестантської партії – Демократичної уніоністської, та Мартин Маꥳннесс, заступник першого міністра, представник найбільшої католицької партії «Шин Фейн» засудили сплеск насильства і наголосили, що лише спільними зусиллями можна досягти розв’язання проблем, пов’язаних із парадами. Зокрема, пан Робинсон назвав поведінку учасників заворушень «справжнім бандитизмом і вандалізмом», яким не місце у цивілізованому суспільстві. А пан Маꥳннесс зазначив, що досвід минулого вчить: найкращим способом вирішення будь-яких суперечок є діалог і порозуміння. Він сказав, що нині тривають консультації з приводу законодавства, яке встановило б дієві рамки для розв’язання проблем із суперечливими парадами.

«Ворожі одні до одних банди хотіли влаштувати сутички між собою»

Член правління Поліційної служби Північної Ірландії Бейзил МакКрі так описав події останніх днів: «Це були найгірші заворушення за останні кілька років. Це той випадок, коли ворожі одні до одних банди хотіли влаштувати сутички між собою, а поліція опинилася посередині. Також було застосовано вогнепальну зброю, що є дуже серйозним інцидентом».

Головний констебль північноірландської поліції Матт Баґґот звинуватив непримиренних республіканців-католиків, котрі виступають проти мирного процесу, в нагнітанні напруги, особливо на півночі Белфаста. Там поліції довелося застосувати водомети і пластикові кулі, щоб стримати бунтівників. Водночас у містечку Лерґан бунтівники зупинили потяг із Белфаста до Дубліна і намагалися його підпалити. Але машиністу вдалося зрушити з місця, й тому ніхто з пасажирів не постраждав. Баґґот закликав до великої дискусії, яка знайшла б розв’язання проблеми парадів.

На початку цього року уряд Північної Ірландії досяг домовленості щодо розробки нового законодавства, яке регулює паради оранжистів. Але минулого тижня керівники оранжистів відкинули нові пропозиції уряду. Вони полягали в тому, щоб відмовитися від нинішньої урядової комісії з проблем парадів. А замість цього було б впроваджено нову систему для посередництва між конкретними ворогуючими громадами на місцях.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG