За статистикою міліції, протягом перших трьох місяців нинішнього року студентам вдалося притягнути до відповідальності понад 20 порушників.
Повноваження та сфера впливу
Сфера впливу студентських патрулів - територія студмістечок та гуртожитку. У кожного є і пов’язка на руці. Щоправда в радянські часи на ній писали слово «дружинник», а зараз – «охорона порядку».
Повноваження у цих охоронців правопорядку є такими – якщо вони натраплять на хулігана, можуть зробити зауваження. Якщо бешкетник після цього не вгамується, доведеться викликати міліцію.
Загони студентів-дружинників уже доводять свою ефективність, переконує заступник директора Департаменту зв’язків з громадськістю МВС України, полковник міліції Юрій Повх. Він навів Радіо Свобода приклади діяльності таких загонів у різних містах України.
Наприклад, за його даними, у місті Кам’янець-Подільський Хмельницької області працюють відразу два студентські загони: «Сапсан» Національного університету імені Огієнка і «Кобра» Державного аграрного технічного університету.
А у місті Тернопіль діють студентські загони, які, окрім щоденного патрулювання (разом з працівниками міліції) вулиць міста, надають допомогу дільничним щодо профілактичної роботи з громадянами, які перебувають на обліку в міліції.
Засоби захисту та самооборони
Викладачка КПІ Вікторія Стехіна проти того, щоб студенти-дружинники патрулювали міські вулиці. Як можуть протидіяти хуліганам неозброєні юнаки? Міліція має займатися своєю справою, а студенти – своєю, зауважує викладачка. «Я не думаю, що від цього залежатиме правопорядок. Цим мають займатися спеціально підготовлені люди, а не студенти», - сказала вона.
Зі свого боку, заступник директора Департаменту зв’язків з громадськістю МВС України, полковник міліції Юрій Повх запевнив Радіо Свобода, що ніхто не збирається залишати студентів-дружинників сам-на-сам із хуліганами. Студенти не несуть службу з охорони громадського порядку у відриві від нарядів міліції. Вони є помічниками правоохоронців і патрулюють лише спільно.
«Згідно із Законом «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», ті особи, які беруть участь у цьому русі, безумовно, на час патрулювання отримують спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони, а також, відповідно до українського законодавства, мають право на придбання спеціальних пристроїв для відстрілу гумовими кулями вітчизняного виробництва», - зазначив полковник міліції.
«І буде це справді добровільно чи примусово?»
Існування загонів студентів-дружинників не суперечить законам і це є непоганою практикою. За умови, коли вона добровільна, а не добровільно-примусова, як у радянські часи, наголошує правозахисник Володимир Яворський. Тоді траплялися випадки, коли за незгоду йти у дружинники студенту погрожували виселенням із гуртожитку.
«Якщо в нас міліція часто зловживає своїми правами, то людина, яка не є посадовою особою, так само може ними зловживати. І буде це справді добровільно чи буде це примусово? Адже, коли вищий навчальний заклад захоче таке робити, то в гуртожитках це може в багатьох випадках дійти на добровільно-примусові засади, що є неприйнятним», - пояснив правозахисник.
Тим часом, доки студенти на канікулах, у Міністерстві освіти та вищих навчальних закладах думають, як можна заохотити молодь до охорони громадського порядку. В Херсонському університеті, наприклад, вирішили надавати пільги в оплаті додаткових навчальних послуг, проживання в гуртожитку, а також безкоштовні путівки для літнього відпочинку.