Доступність посилання

ТОП новини

Дипломати ЄС підтримали санкції проти Ірану і поговорили про долю Косова


Брюссель – Голови дипломатичних відомств 27 країн європейської співдружності сьогодні обговорили низку злободенних міжнародних тем. Найголовніші з них – ситуація у Смузі Гази, визнання законним незалежності Косова та безпрецедентні санкції проти Ірану. І хоча з Тегерана лунають погрози, Євросоюз, вслід за ООН та Сполученими Штатами, вирішив збільшити тиск та не допустити розвитку іранської атомної програми. Хоча поруч із обмеженням, двері для діалогу залишаються відчиненими.

Інвестиції та надання нових технологій в іранську енергетику заборонили. А саме тут і знаходиться «ахіллесова п’ята» Ірану. Ця країна, хоч і має великі нафтові родовища, проте змушена імпортувати 40 відсотків бензину та дизпалива. Причина – відсутність нафтопереробних заводів.

Інші санкції включають обмеження руху водного транспорту й додатковий контроль усіх вантажів, що призначені для Ірану та проходять через європейські порти. Фінансові обміни теж зазнають обмежень. Так само, як і заборонять надавати візи колишнім активістам іранської Ісламської революції.

«Коли діалог неможливий, потрібні санкції» – дипломат


Міністр закордонних справ Бельгії Стевен Ванакере
«Ми хочемо мати можливість заохотити Іран сісти за стіл переговорів. Це позиція, яка доводить, що проблеми можуть вирішуватися тільки через діалог, – зазначив бельгійський міністр закордонних справ Стевен Ванакере. – Але водночас це двосторонній рух, тому, коли діалог не можливий, санкції стають необхідними».

Всі ці заходи ще більше ізолюють владу Ірану, яку Захід підозрює у намірах створити атомну зброю. Президент країни Махмуд Ахмадынеджад напередодні пригрозив, що до держав, які виступатимуть із санкціями, Іран буде суворим і ставитиметься як до ворожих.

Координатор європейської дипломатії Катрін Аштон
Проте, хоча тональність заяв і дещо підвищилася, самого діалогу Європа та Іран ще не припиняли. Координатор європейської дипломатії Катрін Аштон запропонувала іранцям згодитися на обмін: вони постачають до Туреччини низькозбагачений уран, а взамін отримують незначну кількість високозбагаченого, – рівно стільки, скільки треба країні для медичних потреб. Мова йде про угоду з так званою «Віденською групою», за участі Росії, США, Франції та МАГАТЕ.

Ідея добра, підтвердив під час вчорашнього візиту до Туреччини міністр закордонних справ Ірану Манучер Моттакі.
Міністр закордонних справ Ірану Манучер Моттакі

«Ми можемо без зволікань розпочати переговори щодо деталей обміну ядерного палива. Мається на увазі обмін нашого низькозбагаченого урану на 20-відсотковий високозбагачений уран із Заходу», – заявив іранський міністр.

Єдине, з чим не згодна влада Ірану, це з повним припиненням збагачення урану в себе вдома.

Щоб серби та косовці припинили чвари, їм обіцяють вступ до ЄС

Інша важлива тема сьогоднішніх дискусій європейських дипломатів стосувалася рішення Міжнародного суду про законність проголошення незалежності Косова.

Складнощі полягають у тому, що Іспанія, Греція, Румунія, Словаччина та Кіпр не визнають цієї країни, бо побоюються, що це заохотить сепаратистів у їхніх власних країнах, або ж у сусідів.

Щоб утихомирити пристрасті, що нині з новою силою завирували між сербами та косовцями, міністри вирішили зробити акцент на тому, що за умови діалогу, реформ та стабільності, майбутнє і Сербії, і Косова пов’язане зі входженням до блоку європейських країн. Проте в будь-якому разі Європейський Союз готовий допомогти в діалозі між Белградом та Приштиною.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG