Доступність посилання

ТОП новини

Роми Одещини пишуть «Книгу пам'яті» і готують акції пам'яті жертв нацизму


Меморіальні акції на згадку про тисячі ромів, знищених нацистами в роки Другої світової війни, відбудуться в Одесі 1 серпня – напередодні Міжнародного дня пам'яті ромів.

За повідомленням УНІАН, про це заявив на прес-конференції голова Одеського обласного ромського конгресу «Бах тало дром» Сергій Єрмошкін.

Він уточнив, що головним із заходів стане «меморіальна церемонія 1 серпня у Прохоровському сквері Одеси біля пам'ятника ромам-жертвам нацизму – єдиного в Україні».

Сергій Єрмошкін також продемонстрував видану напередодні Міжнародного дня пам'яті ромів історико-документальну книгу українською та ромською мовами «Білий камінь із чорної катiвнi» – «Парно бар ай кало кінно», яка зараз перекладається також російською та англійською мовами.

За його словами, ромським конгресом уже запущено єдиний у світі інтернет-портал « Kali Traš», що означає в перекладі «геноцид ромів», буквально – «чорний жах». Як зазначив лідер одеських ромів, «поки цей інтернет-ресурс доступний лише ромською мовою, але незабаром з'являться українська, російська, англійська версії, а пізніше інформація буде на більшості мов європейських країн».

На сторінках інтернет-ресурсу розміщуються оцифровані записи аудіозапису спогадів ромів та їхніх родичів, які постраждали від нацизму, можна також ознайомитися з фотоматеріалами, наданими вашингтонським меморіальним музеєм, архівними документами з румунського держархіву, що стосуються історії українських ромів, а також віршами, піснями та іншими творами, складеними ромами під час ув'язнення в концентраційному таборі Освенцим».

«Ромський конгрес також уклав договір із Державним архівом Одеської області, – повідомив співорганізатор прес-конференції – директор архіву Іван Ниточко, – щоб представники національно-культурного товариства змогли за допомогою співробітників установи розшукувати й вивчати справжні документи, пов'язані з політикою геноциду щодо ромів румунської окупаційної влади в 1941-45 роках».

«Результатом цієї роботи має стати «Книга пам'яті» ромів, загиблих на території Одеської області, – сказав Сергій Єрмошкін. – Згідно з переписом 2001 року, в Одеській області проживають понад 4 тисячі осіб ромської національності».

Геноцид ромів (циган) як частина політики гітлерівської Німеччини і держав-союзників Третього рейху здійснювався в 1935-1945 роках на території цих країн, а також окупованих територій. За даними останніх досліджень, кількість жертв геноциду ромів становить 150-200 тисяч осіб. Зокрема, на території Польщі загинуло близько 70 відсотків ромів, Хорватії – близько 90 відсотків, колишнього СРСР – близько 50 відсотків ромів, зокрема понад 50 тисяч ромів було депортовано в роки окупації з території Одеської області.
XS
SM
MD
LG