Доступність посилання

ТОП новини

Зернотрейдери заявляють про перешкоджання експортові зернових


Київ – Деякі експортери заявляють, що заборону на продаж зерна за кордон фактично наклали Державна митна служба та «Укрзалізниця». За їхніми даними, нині митники тримають у портах та на залізничних станціях до 15% вантажів із зерном. Водночас в українському уряді запевняють, що не обмежували експорт.

Громадські організації у сфері АПК б’ють на сполох: наприкінці липня Держмитслужба та «Укрзалізниця» фактично зупинили експорт зерна. Протягом кількох днів з портів та залізничних станцій не відвантажували судна та вагони. Експортери звернулися до керівництва уряду, але профільний віце-прем’єр Віктор Слаута заявив, що ніяких вказівок на обмеження експорту від уряду не було.

З відкритим листом до глави держави та Прем’єр-міністра звернулася Українська аграрна конфедерація. За словами її президента Леоніда Козаченка, лише за перші дні простою експортери втратили більше 300 тис. доларів, а нині ці збитки сягають понад 1 мільйона доларів.

«Не хотілося б, щоб ці втрати збільшувалися, адже однаково вони найбільше зачеплять селян. Зернотрейдер, якому не повернули ПДВ або відібрали в нього певну суму через збільшення простою вантажів, потім менше заплатить селянину», – додає Леонід Козаченко.

Блокували на місцевому рівні?

На думку експерта Центру Разумкова Володимира Жмуцького, в ситуації з обмеженням експорту винні не на державному, а на місцевому рівні. На його думку, це можуть бути окремі особи, зацікавлені в консервації тієї чи іншої тонни зерна у себе в регіоні.

«Зрештою, у держави немає ніякого інтересу гальмувати процес експорту, і якщо хтось це робить, то це неправомірні дії, за які треба покарати. Складається враження, що навмисно створюються ситуації, розв’язання яких вимагатиме хабарів», – вважає Володимир Жмуцький.

В «Укрзалізниці» від коментарів поки утримуються. Водночас у Державній митній службі затримку вантажів у портах пов’язують із необхідністю попередити можливі порушення під час експортних операцій.

Радіо Свобода отримало висновок Департаменту аналітичної роботи Державної митної служби. «Значне збільшення обсягів експорту зерна та продуктів його переробки «супроводжуються» непоодинокими випадками порушення законодавства України з митної справи… Митні органи України зобов’язані забезпечити належний рівень митного контролю відповідного до вимог кодексу», – мовиться у висновку.

Ціни на зерно в Україні вже зросли на 150 гривень за тонну внаслідок заборони урядом Російської Федерації на експорт зерна з території Росії. У Росії заборона на експорт офіційно діятиме з 15 серпня по 31 грудня 2010 року.

Водночас в уряді України заявляли про намір експортувати цього року 21 мільйон тонн зерна.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG