Доступність посилання

ТОП новини

Ціна зерна: як велика політика втручається у цінову політику


Ярина Скуратівська Київ – Ціни на зерно останніми днями різко зросли у світі, і в Україні також. Причинами до стрибка оглядачі називають велику посуху та рішення Росії – одного з найбільших експортерів зерна у світі – заборонити експорт зернових із 15 серпня до кінця року. Світовий ринок зерна відреагував на російське ембарго миттєво: ціна на зерно у Європі зросла на 12%, у США – на 80%, порівняно з минулим місяцем. Оглядачі не виключають, що це спричинить підвищення цін на решту продуктів. Тим часом українські зернотрейдери скаржаться, що Державна митниця та «Укрзалізниця» наклали заборону на вивіз з України зерна. За їхніми даними, нині митники тримають у портах та на залізничних станціях до 15% вантажів із зерном. Водночас в українському уряді запевняють, що не обмежували експорт, адже цього року запланували вивезти 21 млн тонн зернових. Про причини і наслідки в ефірі Радіо Свобода говорив Президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Миркевич.

– Вартість зерна в Україні після російського ембарго на експорт зросла на 150 гривень. Уряд переконує, що хліб в Україні дорожчати не буде. Які Ваші прогнози, як позначиться на українському ринку подорожчання зернових?

– Подорожчання зернових веде до подорожчання хліба, він теж зростатиме в ціні. Бо селянин, який вирощує зерно, нині має витрати. Сьогодні вартість зерна близько тисячі гривень. Якщо при тому врахувати, що багато посівів вимерзло, потім ще й засуха не дала можливість виростити нормальний врожай, то ж затрати аграріїв зростають. Не можна сьогодні за рахунок селянина утримувати ціну на хліб та продовольство. До того ж, коли у світі піднімається ціна, то й ми повинні відпустити ціни, не заважати ринковим процесам. Уряд ставить за мету не допустити підвищення ціни на хліб, але коли зростає ціна на пальне, газ, енергію то чому не може підніматися ціна на хліб?

– Як Ви вважаєте, коли чекати подорожчання хліба?

– Я вважаю, що ціни стрімко піднімуться після виборів. На жаль, велика політика втрутилася у цінову політику

– З чим пов’язуєте затримку експорту зерна з України?

– Якщо вивезти з України все зерно, то завтра нам доведеться його купувати. Треба враховувати потреби, наявність, а тоді, можливо, робити баланс. Ми ж не перший рік повторюємо ту ж схему: спершу вивозимо зерно, а до нового врожаю починаємо купувати.

– Чи правильними є дії щодо заборони вивозу зерна?

– Я б не сказав. Якщо було погоджено, підписано контракти на продаж, то сьогодні вони повинні виконуватися. Адже ті фірми, які уклали угоди, повинні їх дотримуватися. Але суть у тому, що селянин не повинен постраждати, хоча завжди, на всіх щаблях цього процесу страждає саме він. І в тому, що продає дешево, і в тому що потім дорого купує.

– До речі, про селянина. Які, на Вашу думку, будуть втрати у селян від затримок вивозу зерна?

– Ціна може впасти на зерно. І селянин змушений буде, маючи боргові зобов’язання, думаючи про посівну кампанію, продавати зерно дешевше, і знову на нього чекатимуть втрати.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG