Доступність посилання

ТОП новини
24 Квітень 2019, Київ 17:46

Молдавани відзначають день їхньої мови, але якої?


Представники правих сил святкують День румунської мови, Кишинів, 31 серпня 2010 року

Прага – 31 серпня 1989 року парламент Молдавської Соціалістичної Радянської Республіки ухвалив закон про день національної мови. Цим законом тодішня Молдавія повернулася до латинського алфавіту і визнала румунську мову державною мовою країни. Після проголошення незалежності 27 серпня 1991 року цей день став державним святом, яке офіційно називалося День нашої мови – румунської. Після того, як комуністи програли вибори, статус цього дня помінявся. Прибрали слово «румунської» а також зафіксували цю зміну в конституції, де офіційною мовою країни названо молдовську.

«По обидва боки річки ми співаємо цією самою мовою...», – такою піснею вітало державне телебачення молдаван із «Днем нашої мови» – румунської.

Минулого року назва цього державного свята вкотре змінилася, свято «нашої мови» повернулося саме до румунської мови. Однак у конституції країни державна мова, національна мова, офіційна мова ще й далі називається молдовською.

У Молдові ті, хто обстоюють позиції «румунської мови» вважаються націоналістами, мовляв, вони завжди прагнули і прагнуть об'єднання Молдови з Румунією. Натомість ліві сили, комуністи та їхні союзники, завжди вважалися тими, хто обстоює і захищає молдовську ідентичність та молдовську незалежність.

Прем’єр-міністр Влад Філат
Для молдовського прем’єр-міністра Влада Філата все зрозуміло щодо мови. Те, що державне свято підносить одну мову, а конституція називає її по-іншому – це все лише технічні проблеми, вважає він. «Це дуже важливо, щоб ми усі відчули румунську мову, відчули те, що ми розмовляємо румунською мовою, і що в близькому майбутньому ми розв’яжемо цю технічну проблему назви мови в Конституції», – зауважує прем’єр-міністр.

Найвищий орден рідному синові, комуністичному «Бояну»


Боротьба навколо Дня мови – це перш за все політична боротьба. Пересічний молдаванин вважає себе молдаванином, а його мовою є румунська мова. Соціологічні опитування щодо того, ким себе вважають молдавани – молдаванами чи румунами – засвідчують що менше, ніж 10 відсотків вважають себе румунами.

Румунський поет Адріян Пеунеску
До «дня нашої мови» президент Молдови Міхай Ґімпу нагородив румунського поета Адріяна Пеунеску, який народився в Молдові, найвищою державною нагородою Молдови, Орденом Республіки. Пеунеску був придворним поетом румунського лідера Чаушеску й великим виспівувачем комуністичної слави та румунського націоналізму. Пеунеску так розчулився на церемонії нагородження, що аж розплакався.

За комуністичних часів у вісімдесятих роках Пеунеску організовував фольклорно-естрадні національні свята-видовища. Для багатьох у Молдові такі святкування були своєрідним дисидентством. Пеунеску для них був представником їхнього минулого, про яке їм у Молдові не можна було говорити. А це минуле було румунським.

Цей самий президент Ґімпу, який надав великому комуністичному поетові найвищий молдовський державний орден, хоче засудити комунізм у Молдові.
  • 16x9 Image

    Ірина Халупа

    На Радіо Свобода від 1990 року. Редактор і ведуча передач «Україна і світ», «52:30 у різних вимірах», «Вечірня Свобода», «Українське коло», «30 хвилин у різних вимірах». У 2001-2007 роках заступник директора Української редакції. 2007-2011 роки – директор редакції. Жила в п’яти країнах. Люблю мови, подорожувати, українську літературу 1920-30-х років, мистецтво та старі фільми. Не терплю фальш і брехню. Щоб не збожеволіти від української політики – вишиваю.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG