Доступність посилання

ТОП новини

Тоні Блер захищає вторгнення Британії до Іраку в мемуарах


Лондон – У Великій Британії у середу в книгарнях з’явилася книга спогадів колишнього прем’єр-міністра Тоні Блера про роки його перебування при владі. На її сторінках він стверджує, що не уявляв, яка жахлива ситуація створиться в Іраку після окупації тієї країни. Однак, Блер і далі наполягає на правильності свого рішення приєднати Велику Британію до іракської кампанії, що призвела до повалення диктатури Саддама Хусейна.

Книга мемуарів Тоні Блера про 10 років на посаді прем’єр-міністра вийшла у світ сьогодні і вже опинилася на другому місці у списку бестселерів у Британії. Хоча у ній ідеться про події з 1997 по 2007 рік, велике громадське зацікавлення викликає написане Блером про його рішення 2003 року приєднатися до вторгнення до Іраку під проводом США та важкі часи після нього.

Блер каже, що не може шкодувати про рішення взяти участь у війні і вважає, що усунення від влади Саддама Хусейна було варте цих дій. Проте він також наголошує, що не передбачував жахливих наслідків уторгнення для Іраку, яке вилилося у насильство на релігійному ґрунті та велику кількість жертв серед цивільного населення і військових.

Блер пише, що йому надзвичайно прикро через численні жертви, і що він «часто розмірковував, чи не вчинив хибно», але просить читачів подумати: можливо, він все-таки мав рацію.

Рішення воювати в Іраку було одним із найбільш суперечливих за час перебування Тоні Блера при владі. Воно супроводжувалося масовими протестами, розколом усередині панівної тоді Лейбористської партії і звинуваченнями, що він обдурив британців щодо справжніх причин війни, коли відтак в Іраку не було знайдено зброї масового знищення.

«Цього історія нам не вибачить» – Блер у 2003 році

Виступаючи в Конґресі США в липні 2003 року і полум’яно захищаючи вторгнення, Блер, зокрема, сказав: «Якщо ми маємо рацію (а я вірю, що ми маємо рацію всіма фібрами мого інстинкту і переконання) і не вживемо заходів, то це означатиме, що ми вагалися перед лицем загрози замість того, щоб виявити ініціативу. Цього історія нам не вибачить».

Історія ще дасть свою оцінку, але противники війни вже показали, що вони йому не вибачили, коли він прибув цього року на слухання до комісії з розслідування війни в Іраку. «Тоні Блер – воєнний злочинець! Тоні Блер – воєнний злочинець!», – звучало тоді.

Серед іншого, що привертає увагу в новій книжці, є сувора оцінка Блером його послідовника на посаді прем’єр-міністра Ґордона Брауна. Він називає дії Брауна «катастрофічними». Він каже, що Брауну бракувало політичного інстинкту на рівні спілкування з людьми.

Раніше Тоні Блер оголосив, що дарує всі грошові надходження від книжки на британську доброчинну організацію, яка допомагає важко пораненим ветеранам війни. За повідомленнями, він одержав аванс у приблизно 7 мільйонів фунтів стерлінгів – це понад 10 мільйонів доларів, і очікується, що продаж значно перевищить цю суму.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG