Доступність посилання

ТОП новини

СБУ завела справу на директора Нацмузею «Тюрма на Лонцького»


Руслан Забілий, фото cайту ZIK
Руслан Забілий, фото cайту ZIK
Директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові Руслан Забілий заявляє, що Служба безпеки України затримала його за роботу із розсекреченими документами.

Сьогодні в Києві Забілий розповів, що вчора о 7:30 на Київському залізничному вокзалі його затримали шестеро співробітників СБУ і відвезли до приміщення спецслужби. Там його тримали чотирнадцять з половиною годин, «без жодних санкцій на затримання, без права зателефонувати, без можливості дізнатися прізвища співробітників, які проводили допит».

Як повідомив Забілий, підставою для його затримання, за словами службовців, була усна вказівка керівника СБУ Валерія Хорошковського. Мета затримання – перешкодити роботі з раніше розсекреченими матеріалами і таким чином обмежити їх поширення.

За словами історика, у нього без законних підстав вилучили ноутбук і два хард-диски. Там містилися електронні копії історичних матеріалів і його наукові дослідження, які, у випадку неповернення, будуть втрачені.

Забілий зауважив, що пише про стратегію і тактику УПА. За його словами, вчора співробітники СБУ переконували його йти працювати вчителем в школу, цікавилися контактами із закордонними науковцями, питали, чи може він надати докази, що тема його досліджень не є державною таємницею.

Водночас Забілий заявив, що він використовував у своїй науковій роботі тільки документи, які були розсекречені СБУ в період з 2008 по 2009 роки, і містяться у відкритому доступі на сайті відомства.

Екс-директор архіву СБУ, історик Володимир В’ятрович підтвердив, що більшість документів, що містяться на дисках Забілого, доступні для вільного скачування.

Забілий також повідомив, що подав заяву на ім’я глави СБУ Валерія Хорошковського з проханням прокоментувати ситуацію та повернути особисте майно. «Я вимагаю від пана Валерія Хорошковського пояснити дії співробітників служби і негайно повернути мої приватні речі: комп’ютер і зовнішні накопичувачі. Там є лише копії історичних документів, мої наукові дослідження й приватна інформація», – мовиться в заяві. Також директор музею просить керівництво СБУ роз’яснити, на яких підставах була дана вказівка керівника Львівського обласного СБУ не допустити на робочі місця і до робочих комп’ютерів дирекцію і наукових співробітників музею.

CБУ порушила кримінальну справу

Служба безпеки України порушила кримінальну справу за фактом підготовки до розголошення співробітником СБУ відомостей, що становлять державну таємницю. Про це повідомила прес-центр СБУ.

«Встановлено, що співробітник СБУ Забілий Р. В. з метою передачі третім особам несанкціоновано зібрав відомості, що становлять державну таємницю. 8 вересня 2010 року після прибуття зі Львова до Києва він був затриманий із цими відомостями. Наразі встановлюється коло осіб, яким призначалась зазначена інформація», – йдеться в повідомленні.

********
Перед цим екс-директор архіву СБУ Володимир В’ятрович повідомив Радіо Свобода про факт затримання директора Національного Музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького».

За його словами, Руслана Забілого звинувачували у тому, що «через нього на Захід потрапляють якісь секретні документи».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG