Доступність посилання

ТОП новини

СКУ закликає Януковича розібратися з діями СБУ щодо «Тюрми на Лонцького»


Світовий конгрес українців закликає Президента України Віктора Януковича розглянути справу директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові Руслана Забілого і «вияснити дії Служби безпеки України, які викликають велике занепокоєння в Україні та в діаспорі».

Листа з таким закликом надіслав у четвер до Президента України Віктора Януковича президент Світового конгресу українців Євген Чолій, мовиться в повідомленні СКУ.

Світовий конгрес українців, який об’єднує організації українців у діаспорі, вважає ситуацію «критичною» й відтак просить відповісти на листа до 27 вересня.

Працівники Служби безпеки України тиждень тому затримали директора львівського музею «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого й після тривалого допиту вилучили в нього документи на електронних носіях, які, за словами історика, стосувалися його досліджень стратегії і тактики Української повстанської армії.

По тому в СБУ офіційно повідомили, що порушили кримінальну справу «за фактом підготовки до розголошення співробітником СБУ відомостей, що становлять державну таємницю» (музей «Тюрма на Лонцького» досі діє в структурі СБУ, і його працівники формально є співробітниками Служби безпеки).

Як заявила СБУ, Руслан Забілий «із метою передачі третім особам несанкціоновано зібрав відомості, що становлять державну таємницю».

Після пояснень експертів, що український закон чітко обмежує коло відомостей, які становлять державну таємницю, і історичні документи до нього не належать, в СБУ змінили формулювання і стали говорити, що дослідник мав із собою «документи з обмеженим доступом», однак повідомлень про кримінальну справу через можливе розголошення держтаємниці не відкликали.

На початку цього тижня працівники СБУ вилучили документи й електронні носії з ними і в працівників музею у Львові. За їхніми словами, порушень при цьому вони не припустилися, бо то був не «обшук», який потребує санкції суду, а «огляд місця події», для якого санкція не потрібна, але в перебігу якого теж можливе вилучення матеріалів.

Відтак повідомили, що й там виявили «документи з обмеженим доступом».

Критики нинішньої влади в Україні вважають, що йдеться про фактичне запровадження цензури і спробу обмежити, зокрема, дослідження періоду тоталітаризму і поширення документів про репресії тих часів.

В СБУ такі звинувачення назвали «абсурдними». Правозахисники натомість назвали «абсурдною» офіційну позицію СБУ.
XS
SM
MD
LG