Доступність посилання

ТОП новини
05 березня 2021, Київ 04:00

Українське судочинство: вісім років ув’язнення – а потім вирок


Олександр Москаленко переконаний, що його син не винний

Київ – 30 вересня Верховний Суд України поставив крапку в резонансній справі Олексія Москаленка, який провів у слідчому ізоляторі вісім років без вироку. Суд визнав його винним в умисному вбивстві за змовою. Тоді як адвокат, батько Олексія та незалежні правозахисники вважають таке рішення суду безпідставним і мають намір оскаржити його у Страсбурзькому суді.

Більше 8 років, з 23 червня 2003 року очікував рішення суду мешканець Донецька Олексій Москаленко. Його звинувачували у тому, що він спільно з приятелем Олександром Шаповаловим пограбував та убив його сусіда. Раніше Радіо Свобода повідомляло, що за словами батька, Олександра Москаленка, Олексія в СІЗО катували, і вимагали від нього зізнання.

«Мене тримають під вартою без доказів» – Москаленко

Численні спроби батька і правозахисників переконати суд звільнити Олексія з під варти і обрати йому м’якший запобіжний захід закінчилися нічим. Більше того, Апеляційний суд Донецької області визнав Олексія Москаленка винним в убивстві, а 30 вересня цей вирок підтвердив і Верховний Суд.

Утім Олексій, на від міну від іншого обвинуваченого, винним себе не вважає. «Я навіть не був у квартирі, де скоєне вбивство. Там немає моїх відбитків пальців. Немає слідів крові на одязі, немає знарядь убивства, про які згадують в матеріалах справи. Я прошу надати докази моєї вини, і пояснити, за що мне тримають під вартою вісім років», – заявив на суді Олексій Москаленко.

За версією слідства, яку озвучили на останньому засіданні Верховного Суду, Олексій зі своїм приятелем хотів купити горілки, але в того не було грошей. Тоді вони увірвалися до квартири сусіда-пенсіонера, напали на нього і стали вимагати грошей. Він вчинив опір і його вбили, а помешкання підпалили.

Доказів на виправдання не почули?

Утім адвокат потерпілого Орест Шевчук вказує на те, що слідство не врахувало усіх доказів. «Інший звинувачений в убивстві змінював свої показання, те ж саме можна сказати про свідка. Крім того, суд не врахував свідчення інших людей, які доводять невинуватість Олексія. Немає усіх необхідних експертиз, а представники прокуратури на суді були упередженими. Ми вимагаємо дорозслідування», – сказав адвокат в інтерв’ю Радіо Свобода.

Після того, як Верховний Суд відмовив у цьому, і засудив Олексія до 15 років позбавлення волі, Орест Шевчук планує звернутися до Страсбурзького суду.

Катування підозрюваних та ігнорування доказів на їхню користь є типовими для української судової системи, вважає Андрій Діденко, експерт Харківської правозахисної групи, який стежить за долею Олексія Москаленка.

«Жертвою катувань та несправедливого суду в Україні може стати кожен. В Україні, всупереч нормам Кримінального кодексу, діє так звана «презумпція винуватості», – пояснює правник. – Іншими словами, людину звинувачують у тому, що вона не скоїла. І дуже часто людей змушують зізнатися в чужих злочинах, а потім вони намагаються зняти з себе провину».

За словами правозахисника, вплинути на цю ситуацію можна, створивши національні превентивні механізми із запобігання катувань, та ефективний громадський контроль за долею підозрюваних. «Щодо цього ми пропонуємо різні варіанти , і готові до діалогу із владою», – підсумовує Андрій Діденко.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG