Доступність посилання

ТОП новини

Українське судочинство: вісім років ув’язнення – а потім вирок


Олександр Москаленко переконаний, що його син не винний

Київ – 30 вересня Верховний Суд України поставив крапку в резонансній справі Олексія Москаленка, який провів у слідчому ізоляторі вісім років без вироку. Суд визнав його винним в умисному вбивстві за змовою. Тоді як адвокат, батько Олексія та незалежні правозахисники вважають таке рішення суду безпідставним і мають намір оскаржити його у Страсбурзькому суді.

Більше 8 років, з 23 червня 2003 року очікував рішення суду мешканець Донецька Олексій Москаленко. Його звинувачували у тому, що він спільно з приятелем Олександром Шаповаловим пограбував та убив його сусіда. Раніше Радіо Свобода повідомляло, що за словами батька, Олександра Москаленка, Олексія в СІЗО катували, і вимагали від нього зізнання.

«Мене тримають під вартою без доказів» – Москаленко

Численні спроби батька і правозахисників переконати суд звільнити Олексія з під варти і обрати йому м’якший запобіжний захід закінчилися нічим. Більше того, Апеляційний суд Донецької області визнав Олексія Москаленка винним в убивстві, а 30 вересня цей вирок підтвердив і Верховний Суд.

Утім Олексій, на від міну від іншого обвинуваченого, винним себе не вважає. «Я навіть не був у квартирі, де скоєне вбивство. Там немає моїх відбитків пальців. Немає слідів крові на одязі, немає знарядь убивства, про які згадують в матеріалах справи. Я прошу надати докази моєї вини, і пояснити, за що мне тримають під вартою вісім років», – заявив на суді Олексій Москаленко.

За версією слідства, яку озвучили на останньому засіданні Верховного Суду, Олексій зі своїм приятелем хотів купити горілки, але в того не було грошей. Тоді вони увірвалися до квартири сусіда-пенсіонера, напали на нього і стали вимагати грошей. Він вчинив опір і його вбили, а помешкання підпалили.

Доказів на виправдання не почули?

Утім адвокат потерпілого Орест Шевчук вказує на те, що слідство не врахувало усіх доказів. «Інший звинувачений в убивстві змінював свої показання, те ж саме можна сказати про свідка. Крім того, суд не врахував свідчення інших людей, які доводять невинуватість Олексія. Немає усіх необхідних експертиз, а представники прокуратури на суді були упередженими. Ми вимагаємо дорозслідування», – сказав адвокат в інтерв’ю Радіо Свобода.

Після того, як Верховний Суд відмовив у цьому, і засудив Олексія до 15 років позбавлення волі, Орест Шевчук планує звернутися до Страсбурзького суду.

Катування підозрюваних та ігнорування доказів на їхню користь є типовими для української судової системи, вважає Андрій Діденко, експерт Харківської правозахисної групи, який стежить за долею Олексія Москаленка.

«Жертвою катувань та несправедливого суду в Україні може стати кожен. В Україні, всупереч нормам Кримінального кодексу, діє так звана «презумпція винуватості», – пояснює правник. – Іншими словами, людину звинувачують у тому, що вона не скоїла. І дуже часто людей змушують зізнатися в чужих злочинах, а потім вони намагаються зняти з себе провину».

За словами правозахисника, вплинути на цю ситуацію можна, створивши національні превентивні механізми із запобігання катувань, та ефективний громадський контроль за долею підозрюваних. «Щодо цього ми пропонуємо різні варіанти , і готові до діалогу із владою», – підсумовує Андрій Діденко.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG