Доступність посилання

ТОП новини

У Латвії відбуваються міжнародні військові навчання. Москва каже, що не шпигує


Рига – У Латвії відбуваються наймасштабніші за період членства країни у НАТО військові навчання Sabre Strike 2011, в яких беруть учать військовослужбовці із країн Балтії, Польщі та США. Однак у перший же день проведення навчань у небі над нейтральними водами Балтійського моря були зафіксовані два російські бомбардувальники. Кремль відхиляє звинувачення з приводу виконання літаками розвідувальних завдань, однак не приховує, що уважно спостерігає за військовими навчаннями у Латвії.

Мета навчань – покращення координації сухопутних та повітряних сил між країнами Балтії й США та підготовка військовослужбовців до участі в операції в Афганістані.

Окрім вояків із країн Балтії на маневри до Латвії прибули 800 американських солдат. У навчаннях задіяні понад 200 одиниць військової техніки, зокрема і військова авіація.

Навчання триватимуть до 31 жовтня, за їх проведенням спостерігають міжнародні фахівці з контролю за озброєнням із Білорусі, Естонії, Литви, Швеції та Росії.

Неввічливість у повітряному просторі?

Наразі початок натовських військових маневрів у Латвії ознаменувався інцидентом, учасниками якого стали російські бомбардувальники СУ-24. Здійснюючи політ над нейтральними водами Балтійського моря між Лієпаєю та Венспілском, вони не відгукнулися на вимогу ідентифікувати себе.

За безпекою повітряного простору Балтії спостерігають винищувачі НАТО, які базуються на Шауляйському аеродромі в Литві. З огляду на інцидент були залучені натовські пілоти, які й встановили належність бомбардувальників і супроводжували їх до кордону повітряного простору НАТО.

У міністерстві оборони Латвії зазначають, що у юридичному сенсі російські бомбардувальники не порушили будь-яких правових норм, однак відмову ідентифікувати себе вважають недружнім жестом.

«Юридично росіяни у цьому випадку нічого не порушили, можна говорити тільки про дипломатичні відносини. Єдине, що вони не виявили доброї волі і відмовилися себе ідентифікувати. Тому були залучені натовські винищувачі, щоб з’ясувати належність літаків», – зазначила представник міністерства оборони Латвії Даце Айкепане

Сигнал НАТО

Міністр закордонних справ Латвії Айвіс Роніс зауважив, що російські літаки час від часу наближаються до повітряного простору НАТО, не відповідаючи на заклики вийти на зв’язок. За словами дипломата, за останній час із подібними інцидентами стикалися майже усі країни-члени НАТО.

Натомість експерт із питань зовнішньої політики Карліс Даукште вважає, що згаданий інцидент є суттєвим сигналом для військових кіл НАТО.

«На мою думку, цей сигнал стосується безпосередньо того, що ці військові навчання на Адажському полігоні відбуваються під керівництвом НАТО. Це перевірка здатності альянсу реагувати на виклики», – зауважив експерт

Москва «усе бачить»

Російська сторона вважає безпідставним висловлювання Латвії щодо «недружнього жесту» російських літаків. За словами посла Росії у Латвії Олександра Вешнякова, реакція на появу двох російських бомбардувальників над Балтійським морем була неадекватною для конкретної ситуації.

Представники міністерства оборони Росії повідомили, що польоти бомбардувальників були заплановані й відбувалися в рамках повітряних навчань. Наразі російські військові не заперечують, що будь-який військовий маневр – космічний, радіотехнічний, авіаційний чи інший – біля кордонів Росії не залишається без уваги російських розвідувальних служб.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG