Доступність посилання

ТОП новини

«Українці ідуть!» Першою «літературний десант» зустрічає Норвегія


Київ – «Українська література в європейському контексті, європейська література в українському контексті» – таку доволі складну назву має новий проект «Українських книжкових ініціатив», організованих низкою комерційних видавництв та Асоціацією книговидавців України. Якщо ж казати про проект коротко, то його мета – ознайомити європейських видавців, перекладачів та літературних критиків із сучасною українською книгою та літературою. Першою «літературний десант» із України зустрічає Норвегія, під гаслом «Українці ідуть!».

А починалось усе інакше… «Росіяни ідуть!» – плакатами з цим написом були обклеєні вулиці норвезької столиці Осло. Норвегія готувалась до зустрічі з російськими письменниками і книговидавцями. Але росіян випередили українці: у рамках проекту «Українські книжкові ініціативи», вони починають свої зустрічі з норвезькими видавцями й перекладачами, а в Україні тим часом відбуваються презентації перекладів норвезької літератури.

«Гуманітарним українсько-норвезьким контактам майже тисяча років, – зазначає Посол Норвегії Олав Берстад. – Вони інтенсивно розвивалися від доби Київської Русі. І нині ми маємо що продемонструвати одне одному! Зараз починаємо промоцію норвезької літератури в Україні. і української – у Норвегії. Адже сучасна норвезька література дуже цікава! Отже, маємо Дні літератури України у Норвегії, а у Львові буквально за місяць – представлення книги перекладів Бйонсона, у рамках Року Бйонсона – Нобелівського лауреата з літератури, сто років йому виповнюється. Він писав про Україну та українців».

«Українці ідуть!». Через Норвегію – по Європі…

Проект презентують (зліва направо) Посол Норвегії Олав Берстад, менеджери Анетта Антоненко та Олександр Красовицький
Менеджер проекту Анетта Антоненко пригадує, що все починалося … з «руки Москви», точніше, – з бажання українських книговидавців випередити росіян хоча б у літературній мандрівці Європою. Українська література представлена дитячими авторами, fiction та книгами з історії України.

«Проект охоплює всю Європу. Але ми вирішили почати зі Скандинавських країн, з Норвегії як найменш відомої для нас країни, – розповідає Анетта Антоненко. – Вибрали Норвегію ще й тому, що я отримала повідомлення про те, що в Осло цього року будуть зустрічі з російськими видавцями та російськими авторами. Я вирішила, що це неправильно, треба розрізнити Україну і Росію. І тут дуже добре склалася ситуація: аташе у Посольстві України в Норвегії – перекладач, з яким я недавно видала книгу! І вона допомогла нам розпочати цей наш проект…».

Тож українське посольство долучилось до ініціативи видавців і організувало перевезення книжок дипломатичною поштою та інформаційну підтримку у Норвегії для «Книжкових ініціатив».

Учасники проекту категорично проти, щоб державні інституції втручались у його здійснення, оскільки проект має характер громадської ініціативи.

«Якщо держава у цілому проводить доволі тупу культурну політику, то хтось має створити цьому альтернативу, – зауважує координатор проекту Елеонора Симонова. – І оці горизонтальні контакти видавців українських та видавців європейських можуть стати підвалинами нових, якихось загальних стосунків між громадянськими суспільствами різних країн і долучити Україну в усі європейські культурні процеси».

А вже видавець Олександр Красовицький ззначає: «Ми не кличемо у наш проект владу, бо у нас інше завдання. Ми хочемо, щоб європейці зрозуміли: Україна – одна з найбільших країн Європи, і її культура вельми важлива для європейської спільноти. Але, на жаль, міжкультурні контакти з Україною ще не розвинені, і стереотипи щодо України не подолані. Маємо їх долати, маємо показувати інтелектуальну, освічену, культурну спільноту українську».

Тож «Українські книжкові ініціативи» розпочинають турне за маршрутом Норвегія – Польща – Франція – Німеччина. За словами Симонової та Антоненко, мандри триватимуть не менше п’яти років. А цього часу достатньо, щоб європейці збагнули: українська література – частина літературного, культурного простору Європи. А отже – увага, українці ідуть!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG