Доступність посилання

ТОП новини

ЄС прагне посилити вплив на Білорусь перед виборами


Мінськ – Напередодні президентських виборів у Білорусі, призначених на 19 грудня, Євросоюз намагається зміцнити свій вплив на Мінськ. Раніше ЄС проводив стосовно білоруського керівництва політику ізоляції та візових санкцій, тепер спробує налагодити з Білоруссю діалог і прищепити їй європейські цінності. Прикладом цього став триденний білорусько-німецький Мінський форум, який у п’ятницю завершився у столиці Білорусі.

Білорусько-німецький Мінський форум проводився вже втринадцяте, але якщо раніше в ньому брали участь в основному дипломати та бізнесмени з двох сторін, то цього разу тут були й високі державні чиновники.

Європейська тема в Білорусі стала актуальною особливо після того, як офіційний Мінськ посварився з Кремлем. На Мінський форум цього року прибув голова адміністрації президента Лукашенка Володимир Макей.

«Білорусь є зацікавленим і активним учасником ініціативи Євросоюзу «Східне партнерство», – заявив він. – Налагоджується політичний діалог на різних рівнях, з'явилися зрушення у знятті бар'єрів на шляху міжособистісних контактів. Із Польщею, Литвою та Латвією підписані угоди про спрощений прикордонний рух громадян. Це незаперечні ознаки руху назустріч один одному. Але до повної нормалізації стосунків треба зробити ще досить багато кроків».

Білорусі обіцяють матеріальну допомогу в разі вільних виборів

Європейські політики, які останнім часом часто прибувають до Мінська, відверто говорять про те, що перш за все хотіли б побачити у Білорусі вільні вибори. Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський навіть заявив цього тижня, що в такому випадку Білорусь могла б розраховувати на три мільярди євро матеріальної допомоги від ЄС.

Німецькі політики, які брали участь у Мінському форумі, теж намагалися пояснити Мінську, що для того, щоб Європа могла продовжити політику діалогу з Білоруссю, країна має дотриматися хоча б мінімальних стандартів під час цих виборів. Зокрема голова відомства федерального канцлера Німеччини міністр із особливих доручень Роналд Пофалла, виступаючи на Мінському форумі, заявив, що Білорусь все ще залишається далеко від демократичних стандартів виборів.

«Основа вільних і чесних виборів – це певні стандарти, які, з нашої точки зору, є мінімальними, – каже він. – Тобто, щоб не було перешкод при реєстрації кандидатів, була збалансованість у складі виборчкомів і був допуск спостерігачів».

Лукашенку ставлять у приклад Гельмута Коля

Роналд Пофалла зазначив, що від підсумків виборів президента 19 грудня будуть залежати подальші відносини між Білоруссю та ЄС. Демократія полягає і в тому, що лідери держав час від часу міняються, сказав він, згадавши при цьому колишнього канцлера Німеччини Гельмута Коля, який пішов з посади після 16 років перебування при владі. Саме стільки перебуває в Білорусі при владі і Олександр Лукашенко.

Але в Європі розуміють, що важко буде переконати пана Лукашенка піти з посади за прикладом Гельмута Коля. Мабуть, тому європейські представники роблять акцент і на інших питаннях. Зокрема, на думку Пофалла, головною перешкодою у відносинах Мінська та ЄС залишається смертна кара, яка досі практикується в Білорусі.

Роналд Пофалла та інші європейські політики, прибуваючи до Мінська, зустрічаються не лише з представниками влади, але й опозиції. Остання розуміє, що Брюссель не може вирішити проблеми демократизації Білорусі, що це справа самих білорусів, але ці контакти опозиціонери вважають корисними.

« Приїзд сюди європейських міністрів я розцінюю як щось необхідне, щоб хоча б мінімально поліпшити ситуацію, щоб позбавити від репресій тих людей, які тепер працюватимуть на виборах, у тому числі членів моєї команди», – говорить опозиційний кандидат на виборах президента Віталій Римашевський.

Передвиборчий діалог Білорусі та ЄС триває: 14 листопада до Білорусі приїде єврокомісар з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле. А сьогодні стало також відомо, що на початку наступного року ЄС планує розпочати з Білоруссю консультації щодо спрощення візового режиму.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG