Доступність посилання

ТОП новини

Виживання на прожитковий мінімум


Київ – Завершився соціальний експеримент «Життя на прожитковий мінімум». Він мав на меті перевірити, чи вдасться людям різних професій та віку прожити місяць за 907 гривень – законодавчо встановлену в Україні на нинішній час мінімальну заробітну плату. З’ясувалося, що такий дохід може забезпечити лише сплату за комунальні послуги, користування громадським транспортом та харчування сумнівної якості. Про задоволення соціально-культурних потреб учасники експерименту навіть не замислювалися. Кіно, театри, книги, зустрічі з друзями в таких умовах перетворюються на нездійсненні мрії, кажуть вони.

Випробовування проведене на добровольцях, довело: за 907 гривень на місяць існувати можна, але життям це назвати складно. Із завданням найкраще впоралася вчитель із Івано-Франківської області Ганна Покотило, розповів один з організаторів експерименту Мирослав Якібчук.

«У неї також закінчилися кошти на 28-му дні. Але в неї ще були продуктові запаси, і вона змогла до кінця пробути в цьому експерименті. Більшості учасників коштів не вистачило, щоб прожити цілий місяць», – каже він.

За словами Мирослава Якібчука, Ганна Покотило, яка вже 25 років навчає дітей у школі, отримує зарплатню, не набагато більшу від прожиткового мінімуму, а відтак має досвід заощадливості. Крім того, вона має присадибну ділянку, що допомагає економити кошти.

Без культурних потреб та особистого життя

Молодій журналістці з Сум Євгенії Суярко 907 гривень вистачило лише на 26 днів експерименту.

«Гроші йшли виключно на харчування, сплату за комунальні послуги та транспорт. Зовсім було виключене з раціону м’ясо, замість нього було сало. У кінці експерименту не витримала і придбала кілька курячих стегенець. Ще на початку була ковбаса, але вона швидко скінчилася. На роботі підгодовували колеги, водили до їдальні», – розповіла вона.

Підгодовували Євгенію і батьки, разом із якими вона живе. А от Іван Місяць, який мешкає у гуртожитку у місті Вишгороді, такої підтримки не мав. Відтак йому довелося не лише обмежувати себе у харчуванні, а й відмовитися від особистого життя. Загалом, дохід у 907 гривень і активне життя – речі непоєднувані, каже Іван Місяць.

«Жахливо, таке відчуття, що я був у пеклі. У перший тиждень я зварив борщ і з ним і попрощався на цілий місяць – я більше не зміг собі дозволити борщ. У супермаркет пішов купив цибулі, інші продукти, прийшов додому і заплакав. На ці 907 гривень, думав, куплю собі якусь футболку, якісь штани, поїду до дівчини. Нічого не вийшло з такими коштами. Якщо купиш, потім будеш ходити голодним. Деякі люди так живуть десятиліттями. Це дуже соромно», – підкреслив він.

Або ліки, або їжа

Не впорався з завданням студент із Луганська Леонід Алпатов, який звик жити разом із доволі заможними батьками. Він полишив намагання через тиждень після початку експерименту. У нього залишалося 144 гривні, але раптова застуда змусила витратити на ліки 350 гривень.

Відтак здоровій заощадливій людині мінімальної заробітної плати може вистачити на комунальні платежі, транспортні видатки та пісне, нерегулярне харчування.

Тим часом, за даними Держкомстату, в Україні на прожитковий мінімум у 907 гривень живуть близько 2 мільйонів людей.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG