Доступність посилання

ТОП новини

Україна вчасно почала домовлятися з ЄС про ГТС – експерт


Візит прем’єра України Микола Азарова до Австрії і його пропозиції владі цієї країни щодо газотранспортної системи України – це дії на випередження. Про це в ефірі Радіо Свобода заявив керівник представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні Кирило Савін.

«Хоча Росія є ключовим гравцем у схемі будівництва «Південного потоку». Проте з Росією на сьогодні в цій схемі домовлятися дуже важко, бо є ультиматум: не хочете, щоб будувався «Південний потік», будь ласка, давайте об’єднувати «Нафтогаз» із «Газпромом», що є фактично катастрофою для української газової сфери. І для уряду України, на щастя, ця пропозиція є неприйнятною. Тому про що говорити зараз у Москві? Можливо, можна шукати якісь компроміси, але дуже важко», – заявив Кирило Савін.

Тому, за його словами, є логічним «хід Азарова і уряду взагалі говорити з західними потенційними реципієнтами того газу, який буде іти по «Південному потоку». «Не потрібно забувати, що хоча «Газпром» будує чи планує будувати цей газопровід, але інвестори, тобто гроші, будуть не лише «Газпромівські», а ті ж самі австрійські, італійські гроші приватних чи державних інвесторів. І від них, від їхнього рішення, чи будуть вони вкладати гроші в «Південний потік», чи в модернізацію української ГТС, буде залежати майбутнє цих альтернативних проектів», – сказав експерт.

За його словами, має сенс і аргумент ОПЕК щодо необхідності перегляду формули ціни російського газу для України. «У 2009 і в 2010 роках контракти Росії з західними країнами про постачання газу переукладалися. Західні отримувачі газу давили на «Газпром» і він пішов на переукладання контрактів, де формула ціни газу вже не прив’язана до ціни нафти чи нафтопродуктів, а до ціни так званих спотових угод на купівлю газу, тобто це короткочасні угоди на купівлю невеликих порцій газу через біржі, які функціонують в Європі. І саме ці ціни йдуть вниз, це об’єктивна реальність на сьогодні, на відміну від цін на нафту, яка дорожчає», – заявив керівник представництва Фонду імені Гайнріха Бьолля.

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG