Доступність посилання

ТОП новини

Нафтогазова суперечка Києва і Москви стає дедалі гучнішою


Київ – Керівництво російської «Транснєфті» заявляє, що більше не використовуватиме нафтопроводи «Одеса-Броди» і «Дружба» і з наступного року зможе прокачувати нафту альтернативними шляхами. Також російські речники кажуть, що немає підстав для зниження вартості газу для України і скептично оцінюють перебіг переговорів про створення спільного газотранспортного підприємства. Українські експерти пояснюють такі заяви непоступливістю Києва на переговорах щодо спільних енерготранспортних проектів.

Перший віце-президент російської компанії «Транснєфть» Михайло Арустамов заявляє, що з наступного року Росія відмовиться від українських нафтогонів. За його словами, Росія активно використовувала ці нафтопроводи, коли їй бракувало експортних потужностей. Але завдяки введенню в експлуатацію нових трубопровідних систем цей дефіцит різко скоротився.

Сьогодні на прес-конференції в Москві глава Російського газового товариства, віце-спікер Держдуми Росії Валерій Язєв зазначив, що переговори щодо створення спільного газового підприємства буксують. На його думку, немає підстав знижувати ціни російського газу для України, а натомість є потреба приборкати спокусу України нескінченно шантажувати своїми транзитними потужностями, що дісталися їй від Радянського Союзу.

Українська непоступливість дратує росіян

У «Нафтогазі» та в «Укртранснафті» утрималися від коментарів із цього приводу. А член парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, депутат-нашоукраїнець Тарас Стецьків вважає, що подібні заяви є ознакою погіршення українсько-російських стосунків.

«Янукович, очевидно, на думку Кремля, впродовж 2010 року мав здати все, що хотіла Росія, – зазначає депутат. – Ось це головна причина, чому вони відмовляються від транзиту. Хоча це, на мою думку, мильна бульбашка. Ні від чого вони не відмовляться. Але навіть якщо вони це зроблять, Україна давно мала це зрозуміти і займатися диверсифікацією поставок».

Експерт із енергетичних питань Валентин Землянський зазначає, що проблеми з нафтогонами виникли через те, що Росія не може гарантувати обсяги транзиту.

«Чому, якщо «Газпром» вимагає від нас споживання певних обсягів, ми не можемо вимагати від «Транснєфті» гарантованих обсягів транзиту нафти територією України?» – дивується Землянський.

Москва поступилася транзитом Мінську

Натомість російський експерт із енергетичних питань Євген Мінченко вважає, що говорити про загальне погіршення українсько-російських відносин у галузі транспортування енергоносіїв немає підстав. Він поділяє думку українського експерта, що відмова Росії від використання нафтопроводу «Одеса-Броди» пов’язана з неможливістю Москви гарантувати прокачування обумовлених обсягів нафти.

«Насамперед давайте розділяти нафту і газ, – зазначає Євген Мінченко. – Думаю, українська сторона поставила питання руба: або давайте гарантії завантаження, або ми спробуємо на цій трубі заробити інакше. Зараз з’явилася цікава кон’юнктура, пов’язана з транзитом венесуельської нафти до Білорусі. Думаю, що тут рішення виключно економічне і прагматичне».

Росіянам подобається стабільний Янукович, але не перегляд ціни на газ

Що ж до оцінок переговорів про створення газового спільного підприємства, то, за словами Євгена Мінченка, у Росії немає єдиної точки зору на перспективи співпраці в газовій галузі.

«У Росії є два табори щодо цього питання, – каже він. – Перші – це яструби. Вони вважають, що Україна не надійна, хто б там не був при владі. Тож треба будувати обхідний «Південний потік», хоча там є багато питань. Інший табір – прагматичний, який каже, що проблеми є не лише з Україною, а й з іншими транзитерами, а «Південний потік» – занадто дорогий. Тому, мовляв, давайте домовимося не відкидати ідею газотранспортного консорціуму.

За словами російського експерта, Москва зважає на декілька факторів. Зокрема, стабільність режиму Януковича. Місцеві вибори в Україні довели міцність президентської влади. Проте росіян непокоять намагання України переглянути формулу ціни на російський газ.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

Дивитись коментарі (6)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG