Доступність посилання

ТОП новини

У Криму проросійські активісти сваряться за прихильність Москви


Сімферополь – Після того, як потужний прокремлівський політичний проект «Руська єдність» зазнав нищівної поразки на виборах у Криму, одразу ціла низка проросійських організацій півострова виступила з вимогою до офіційної Москви припинити фінансову та іншу підтримку цієї політичної структури. Минулого тижня кілька десятків проросійських активістів навіть пікетували Генконсульство Росії в Сімферополі, а потім представники Російської громади Євпаторії звернулися з листом до російського МЗС із проханням «змінити лідера російського руху в Криму».

Цього разу каталізатором конфлікту стали вкрай погані результати партії «Руська єдність» на місцевих виборах у Криму. Зокрема, у Верховній Раді автономії ця політична сила, яка позиціонувала себе єдиним представником російсько-етнічного та російсько-культурного населення півострова, матиме лише 3 депутати зі 100, а в Сімферопольській міськраді – 3 із 76.

Тепер деякі члени «Руської єдності», які не стали депутатами, закидають керівництву партії некомпетентність та непрофесіоналізм. Водночас, представники низки інших проросійських організацій звинуватили лідерів «Руської єдності» у «деідеологізації і комерціалізації» російської ідеї та «криміналізації» російського руху.

(архівна фотографія) Семен Клюєв спалює текст Конституції України, Сімферополь, 2007 рік
Минулої п’ятниці кілька десятків проросійських активістів пікетували Генконсульство Росії і пробилися на прийом до консула Володимира Андреєва. Як повідомив один із них Семен Клюєв, після того, як на цій зустрічі він закликав припинити фінансову підтримку «Руської єдності», йому телефоном почали надходити повідомлення з погрозами і він був змушений звернутися зі скаргою до міліції.

За словами Клюєва, за поразки проросійських сил персональну відповідальність несе один із лідерів «Руської єдності» Сергій Цеков, який уже понад 15 років тісно співпрацює з офіційною Москвою і контролює всю її допомогу кримським співвітчизникам. Він також закликав російських дипломатів змінити лідера проросійських сил півострова і працювати з іншими проросійськими активістами.

Єдність – лише за гроші?

У російському генконсульстві не коментують ситуацію, що склалася у проросійському русі. Мені також не вдалося зв’язатися із Сергієм Цековим, але його колега в керівництві «Руської єдності» Сергій Шувайников сказав Радіо Свобода, що критика його соратників з боку деяких активістів проросійського руху, очевидно, пов’язана з проведенням чергової конференції російських співвітчизників у Криму, яку організовує Посольство Росії в Україні.

Як правило, підтримку з боку російського уряду та урядових фондів отримують лише ті структури, які входять до Координаційної ради російських співвітчизників в Україні. Автономію в ній досі представляла лише Російська громада Криму на чолі із Сергієм Цековим.

Кримський експерт Микола Семена каже, що цей конфлікт у російському націоналістичному русі слід було очікувати. Після поразки «Руської єдності», з якою пов’язують значні фінансові надходження з Москви, боротьба за контроль над цими потоками загострилася. За словами Миколи Семени, нинішня ворожнеча всередині російського націоналістичного руху – це боротьба за гроші, якими Москва підтримувала і підтримуватиме цей рух.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

Дивитись коментарі (5)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG