Доступність посилання

ТОП новини

Союз НАТО готовий до нових викликів


У Лісабоні завершив роботу саміт Північноатлантичного союзу. Він визначив стратегію альянсу на найближче десятиріччя, встановив календар скорочення воєнної присутності в Афганістані і намітив новий етап взаємин із Росією, повідомляє кореспондент Радіо Свобода. НАТО має намір вже наступного року розпочати поетапну передачу афганській армії повноважень у питаннях безпеки в цій країні. Весь процес має завершитися в 2014 році. Щодо нової стратегії, то вона тепер передбачає можливість здійснення воєнних операцій в будь-якій точці планети, де виникає загроза країнам-членам. Союз НАТО й надалі робитиме ставку і на ядерну зброю. «Ми виступаємо за мир без ядерної зброї. Однак доти, доки в світі ця зброя існує, вона залишатиметься ключовим елементом стримування і в нашій стратегії», – заявив генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен. Союз НАТО також запропонував Росії розширити співпрацю, зокрема, в галузі протиракетної оборони. При цьому мова не йде про створення загальної протиракетної системи. Росія погодилась розглянути умови можливої співпраці з НАТО щодо ПРО.У Лісабоні відбулося обговорення проблем співпраці НАТО та Росії в галузі протиракетної оборони. Президент Росії Дмитро Медведєв зустрівся з лідерами країн НАТО.

В інтерв’ю спеціальному кореспондентові Радіо Свобода в Лісабоні міністр закордонних справ Естонії Урмас Пает заявив, зокрема, що «переговори чи навіть намір співпрацювати – позитивні. І цьому є два приклади: протидія наркотрафікові з Афганістану чи транзит вантажів із Афганістану, боротьба з піратством».

«Щодо протиракетної оборони, то я не думаю, що тут можливе позитивне рішення доти, доки НАТО і Росія не наблизять своїх поглядів на джерела загрози. Співпраця неможлива доти, доки Росія розглядає НАТО як ворога. І в зв’язку з цим питання з практичної площини стоїть так: для захисту від кого призначений протиракетний щит?» – заявив естонський міністр.

НАТО і Росія домовились про транзит

Сьогодні генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що Росія і НАТО завершили переговори з підготовки угоди про зворотній транзит з Афганістану через російську територію.

Крім того, за словами шефа НАТО, досягнуто домовленості про збільшення транзиту через Росію військових вантажів для збройних сил альянсу, що базуються в Афганістані.

Передача провінцій під контроль Кабула почнеться наступного року

Лідери НАТО на саміті в Лісабоні підписали угоду з афганським урядом, яка передбачає довготермінове партнерство.

На саміті також вирішили, що вже в 2011 році в Афганістані розпочнеться передача деяких провінцій під контроль Кабула.

Всі 48 держав, що беруть участь у міжнародній коаліції під командуванням НАТО, погодились, що повний контроль над територією Афганістану буде переданий уряду до кінця 2014 року.

Разом із тим, в Афганістані і після 2014 року залишаться іноземні війська. Як заявив генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен, вони мають завершити виконання поставленого завдання: завдати поразки «ворогам Афганістану».

Президент Обама подякував Грузії за участь в операції в Афганістані

Президент США подякував Тбілісі за участь у міжнародній операції в Афганістані, мовиться в повідомленні Білого дому за результатами переговорів Барака Обами з президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі.
Переговори відбулися в п'ятницю в кулуарах саміту НАТО в Лісабоні.

Обама також висловив підтримку територіальній цілісності й суверенітетові Грузії.

Саакашвілі, в свою чергу, заявив, що підтримує зближення НАТО з Росією, оскільки така співпраця може сприяти поліпшенню взаємин між Москвою та Тбілісі.

Офіційні контакти між Росією й Грузією перервані після воєнного конфлікту двох країн в серпні 2008 року.

Обама називає «небезпечною грою» відмову від договору з Росією щодо СНО

Президент США Барак Обама знову закликав Сенат США ратифікувати до Нового року договір із Росією про стратегічні наступальні озброєння (СНО).

В останньому щотижневому зверненні до нації Обама назвав «небезпечною грою» намагання деяких республіканських сенаторів відкласти ратифікацію договору.

За словами президента США, якщо договір не буде схвалений, під загрозою виявиться співпраця з Росією в Афганістані й із іранської проблеми.

Договір про СНО, підписаний президентами Росії та США навесні цього року, передбачає скорочення стратегічних ядерних арсеналів двох країн приблизно на третину.

Грищенко: нова концепція НАТО щодо України відповідає нашим інтересам

Формулювання щодо України в новій стратегічній концепції НАТО цілком відповідають інтересам Києва.

Про це заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко на прес-конференції в Лісабоні в суботу.

«Найголовніше, що там (у стратегічній концепції НАТО) зафіксовано, що Україна є партнером альянсу, і це в контексті нашого статусу цілком відповідає нашим інтересам, оскільки ми зацікавлені в практичній взаємодії з альянсом у проведенні таких програм, які
відповідають нашим інтересам», – сказав міністр.

19 листопада глави держав та урядів країн-членів НАТО на саміті в Лісабоні схвалили нову стратегічну концепцію альянсу, в якій закріпили намір «продовжувати і розвивати партнерство з Україною і Грузією в рамках Комісій Україна-НАТО та Грузія-НАТО, грунтуючись на рішенні НАТО, що було ухвалене на Бухарестському саміті 2008 року, та взяли до уваги євроатлантичну орієнтацію або прагнення кожної країни».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG