Доступність посилання

ТОП новини

Ермітаж відмовляється повертати Україні культурні цінності


Київ – Україна передала російському державному Ермітажу викрадений звідти у 2005 році експонат – вазу ХІХ століття. Місцем для проведення церемонії передачі культурної цінності обрали київський Музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків. Співробітники цього закладу мріють також повернути з Ермітажу частину своєї колекції. Утім, російська сторона радить не плекати марні надії.

Ваза ХІХ століття з безбарвного скла на підставці «накладного срібла» була виявлена в Україні через рік після крадіжки з Ермітажу. Від того часу тривала процедура повернення, що складається з кількох експертиз та судових засідань.

Зрештою культурна цінність повернулася до рук господарів. Відбулося це у київському Музеї мистецтв імені Ханенків, який за радянської доби також втратив частину своєї колекції. Кілька цінних картин тепер зберігаються саме в Ермітажі. Про це Радіо Свобода розповіла директор музею Ханенків Віра Виноградова.

Вазу ХІХ століття передадуть Ермітажу

x
Вазу ХІХ століття передадуть Ермітажу
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
«У 20-30-ті роки з музеїв забиралися експонати, через Держторг продавалися за кордон, – каже вона. – Але деякі речі не продавалися і осідали в центральних музеях. Там є більше 6 наших робіт. Найбільш цінні: перської роботи акваманіл, десь ХІІІ сторіччя, надзвичайно рідкісна річ; картина Натуара, французького художника, «Амур, що точить стріли»; ще декілька французьких пейзажів».

Ермітаж має претензії на експонати і українських музеїв – Вілінбахов

Утім, картини з музею Ханенків навряд чи повернуться до України, заявив Радіо Свобода заступник директора Ермітажу Георгій Вілінбахов.

«Я привіз усю документацію по цих предметах, щоб створити віртуальний каталог колекції Ханенків. Що стосується передачі з музею до музею, то на мою думку, це справа доволі безперспективна. У роки між революцією та Другою світовою війною тодішній уряд до музейних колекцій ставився по-варварськи. Якщо ми зараз складемо список картин із Ермітажу, котрі перебувають не в Ермітажі, то це буде близько 18 тисяч предметів мистецтва, що є у різних музеях, зокрема, України», – зауважив Вілінбахов.

Із України до Росії було вивезено 30 тисяч цінних експонатів – фахівці

Не сприятиме поверненню культурних цінностей до України і поглиблена співпраця з Росією у сфері культури, задекларована чинною владою. Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через кордон не має повного і достеменного переліку експонатів, що протягом радянської доби були вивезені з України до російських музеїв. Про це повідомив голова служби Юрій Савчук.

«У 90-х роках ні Україна не повертала Росії, ні Росія не повертала Україні. У 2000-х роках ми почали взаємний рух предметів, які були передані на тимчасові виставки, і цьому є документальне підтвердження. Музейний фонд України нараховує 12 мільйонів одиниць зберігання, це 450 муніципальних і державних музеїв. З наступного року ми впроваджуємо електронну базу даних», – сказав Юрій Савчук.

За підрахунками українських істориків та мистецтвознавців, у Росії зберігається близько 30 тисяч предметів мистецтва, що належать Україні. Тим часом, взаємний обмін вивезеними експонатами залишається непропорційним. Якщо з Росії в Україну повернулися кілька десятків предметів, то культурні цінності, котрі відправили у зворотному напрямку, вже рахують на сотні.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Баркар

    У журналістиці з 1995 року. Працював регіональним кореспондентом BBC-Україна. З 2008 року – парламентський кореспондент радіо Ера-FM. З 2010 року –  на Радіо Свобода (кореспондент, редактор та ведучий програм). Основна тематика: політичні події та аналіз.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG