Доступність посилання

ТОП новини

Польща готується до візиту Медведєва


Президент Росії Дмитро Медведєв (архівна фотографія)

Варшава – У понеділок до Польщі з офіційним візитом має прибути президент Росії Дмитро Медведєв. Польська влада готувалася до прийому гостя з Москви як до вкрай виняткової події. Мовляв, візит керівника Російської Федерації відкриває нову сторінку в стосунках між двома державами. Проте польська опозиція заявляє, що насправді підстав до такого оптимізму нема.

Готуючись до приїзду президента Росії, президент Польщі Броніслав Коморовський скликав спеціальне засідання Ради національної безпеки, на яке запросив екс-прем’єрів та колишніх президентів країни, включно з генералом Войцехом Ярузельським, останнім генсеком польських комуністів. Мовляв, ці люди можуть дати слушні поради, як саме будувати стосунки з Росією.

Польські політики з провладних політичних сил вважають, що програма понеділкового візиту Медведєва свідчить про якісно новий етап не тільки в польсько-російських, але й у російсько-європейських стосунках. Зокрема під час перебування президента Росії у Варшаві має бути підписана польсько-російська декларацію про співпрацю у сфері модернізації. Польща ділитиметься з Росією своїм досвідом у галузях науки, техніки, самоврядування, а також громадянського суспільства. Внаслідок цього, наголошують провладні польські політики, Росія ставатиме більш європейською.

«Досить промовистим є те, що президент Медведєв після важливого візиту до Польщі відразу полетить до Брюсселя, – каже Томаш Наленч, радник президента Коморовського. – У Європі настали принципові зміни у ставленні до Росії. Якщо тривалий час Варшава була певною проблемою в контактах між Європою та Росією, то віднедавна Варшава стала шансом для таких контактів».

Опозиція не вірить у щирість московських обіймів

Проте, далеко не всі у Польщі погоджуються з оптимістичними прогнозами проурядових сил щодо майбутньої співпраці з Росією. Опозиційні політики назвали спектаклем засідання Ради національної безпеки, скликане в рамках підготовки до візиту Медведєва.

Лідер найбільшої опозиційно партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський від участі у цьому засіданні відмовився. Опозиціонери кажуть, що російська «Независимая газета» небезпідставно написала, що до візиту російського президента в Польщі готуються, наче до приїзду Папи Римського.

Однопартієць Качинського Кароль Карський твердить, що Росія сприймає Польщу як сферу своїх впливів. Він нагадує про скандальні документи опубліковані WikiLeaks, де зокрема йдеться про ставлення Кремля до польської влади. З цих документів виникає, каже Карський, що Москва переконана у своєму праві вказувати полякам, як їм дбати про зовнішню безпеку та яким чином вони мають організовувати внутрішнє життя своєї країни.

Інший політик «Права і справедливості» Маріуш Камінський вважає, що в теперішніх польсько-російських стосунках більше декларацій, аніж конкретного змісту. Він каже, що в двосторонніх відносинах не бракує ані стискання рук, ані усмішок. Натомість, твердить політик, коли справа доходить до конкретних речей, дуже важливих для Польщі, тоді починаються проблеми. Камінський нагадує, що Польща має найдорожчий російський газ у Європі, а крім того в стосунках із Росією у неї вузол нерозв’язаних проблем.

Перелічуючи проблемні місця польсько-російських взаємин, Камінський називає невирішене питання газопроводу «Північний потік», не розслідувану смоленську катастрофу та дотепер не розсекречені справи із розслідування катинського злочину. За словами Маріуша Камінського, для пересічних поляків ціна російського газу набагато важливіша, ніж щирі обійми президента Медведєва з президентом Коморовським.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG