Доступність посилання

ТОП новини

В Угорщині уряд хоче відмовитися від дорогої пенсійної системи


Угорщина – В Угорщині знову затягують паски. Цього разу влада хоче заощадити на пенсійній системі, відмовившись від дорожчої моделі на користь дешевої.

В Угорщині не вщухають пристрасті навколо планів консервативного уряду провести пенсійну реформу. Оскільки грошей у державній касі обмаль, владна коаліція закликає економити кошти. Консерватори хочуть скасувати діючу триступеневу пенсійну модель і запровадити простішу – двоступеневу. Але не всі з цим погоджуються.

Передусім свою незгоду висловлюють члени приватних пенсійних фондів.
«Стара модель була надійна. Тепер мені знову треба переходити на щось нове? І так кожні 4 роки?» – заявив один молодий чоловік, який серед кількасот демонстрантів вийшов у неділю протестувати на вулицю проти планів уряду.

В Угорщині до приватних пенсійних кас вступили 3 мільйони осіб. Членство у таких касах молодих працівників-початківців за законом було обов’язковим. Щороку держава, щоб заохотити людей, переказувала приватним фондам до традиційних щомісячних відрахувань працюючих 30 мільярдів форинтів у вигляді компенсації, або 150 мільйонів доларів.

Разом з тим уряд мусив стежити і за поповненнями державного пенсійного фонду через стягнення відповідного податку з доходів. Закон дозволяв також літнім працюючим громадянам робити добровільні внески у приватні каси як грошове доповнення до майбутньої пенсії. Всі ці види відрахунків і становили досі триступеневу модель пенсійної системи Угорщини.

Фінансова криза конкурує з демократією?

Пристрасті особливо завирували у понеділок, 13 грудня, коли парламентська більшість поставила під сумнів існування цих трьох механізмів нарахування пенсій громадянам, приступивши до голосування нового законопроекту.

Жолт Тьорьок, представник соціалістів, які перебувають в опозиції до уряду, заявив, що праві хочуть націоналізувати право трудящих вільно розпоряджатися заробленими грішми. «З приходом нашої партії до влади це право громадян буде відновлене. Це ми гарантуємо зробити негайно, як тільки отримаємо урядові повноваження», – сказав прес-секретар соціалістичної партії Жолт Тьорьок.

Тим часом консерватори постійно переконують електорат, що чинна влада робить правильний вибір в умовах фінансової кризи й росту державного дефіциту.

«Якщо б це продовжувалося, ця пенсійна система поховала б під собою економіку, майбутнє наших дітей, сьогодення батьків і нинішніх пенсіонерів. Треба було втрутитися і перешкодити цьому», – заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Уряд гарантує членам приватних кас безоплатний перехід до державного пенсійного фонду і звільнення від податку на отримані дивіденди. Водночас ніхто не боронитиме громадянам і надалі вільно обирати для себе, так би мовити, пенсійного інвестора. Тільки в подальшому угорці робитимуть це вже без обов’язкового примусу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG