– Принаймні один із викликів – це енергетика. Про проблеми енергетичної безпеки постійно пишуть і українські, і угорські ЗМІ. Пане Баєр, чи енергетичні питання обговорюватимуть Президенти Шмідт та Янукович у Києві?
– Це питання – одне з найсерйозніших, і не лише, коли йдеться про українсько-угорські відносини. Проблема постачання енергоносіїв турбує весь Євросоюз. Перед тим, як отримати призначення до Києва, я займався якраз енергетикою. Мій висновок: по-перше, європейські країни серйозно розглядають питання диверсифікації постачання енергоджерел – звідси інтерес до проектів «Набукко» та «Південний Потік». Угорщина зацікавлена у диверсифікації, тож ми готові до участі у побудові нових енергетичних коридорів. По-друге, ми готові допомогти Україні у модернізації її газотранспортної системи – у разі, якщо ЄС ухвалить відповідне рішення. Також ми пропонуватимемо Україні розробки в енергозбереженні. Не варто забувати: Європа зробила висновки після двох «газових криз» між Україною та Росією.
– Ще одна тема, доволі популярна і в Україні, і в Угорщині – це прикордонне співробітництво. Яким його бачать у Будапешті?
– Україна для нас – східний кордон Шенгенської зони, а Угорщина для вас – західний кордон держави, кордон із ЄС. Ми посилюватимемо торгівлю, впроваджуватимемо спільні економічні проекти у прикордонних регіонах, без цього неможливо економічно розвиватись ні Україні, ні Угорщині. Шенгенські правила, новий Візовий кодекс ЄС дозволяють мешканцям прикордоння витрачати мінімум часу для оформлення віз, а отже сприяють і торговельно-економічним, і гуманітарним контактам. Розвиток прикордонної співпраці – для мене та моїх колег є одним із важливих завдань.
Серед пріоритетів угорсько-українських стосунків посол Баєр також назвав підтримку молодіжного (студентського) та наукового обмінів, а також підтримку національних громад: української в Угорщині та угорської в Україні.