Доступність посилання

ТОП новини

У Білорусі 7 опозиційних кандидатів на президента стали в'язнями


Заарештований у шпиталі кандидат у президенти Володимир Некляев
Заарештований у шпиталі кандидат у президенти Володимир Некляев

Мінськ – Сімох із десяти кандидатів на президента Білорусі затримали після акції протесту опозиції на майдані Незалежності в Мінську. Їх звинувачують в організації масових заворушень. При цьому рідним і близьким навіть не повідомили про їхнє місцеперебування.

За один вечір Григорій Костусєв, Олексій Михалевич, Володимир Некляєв, Віталій Римашевський, Андрій Санников, Микола Статкевич та Дмитро Ус поміняли статус із кандидатів на президента на статус заарештованих. Усі вони закликали співгромадян до Майдану – на мітинг протесту проти нечесних виборів, і така акція зібрала у Мінську в неділю увечері близько 20 тисяч осіб і переросла у спробу захоплення натовпом Будинку уряду. Демонстранти побили вікна й двері будівлі, але були розігнані загонами міліції.

Рідні досі не знають, де перебувають колишні кандидати на президента Володимир Некляев і Віталій Римашевський, у них немає адвокатів.

Володимира Некляева, який перед акцією протесту в результаті нападу ЗМОПу отримав травми голови і був госпіталізований, пізно вночі викрали невідомі – просто винесли з палати на ковдрі, повідомила його дружина Ольга.

«Я написала заяву про викрадення чоловіка з лікарні, викликавши наряд ще вчора вночі, – каже вона. – Якщо він затриманий, нехай вони скажуть, де він перебуває. Я телефоную і питаю про свою заяву щодо пропажі чоловіка, а вони кажуть, що знайти його не можуть. Ні міліція, ні прокуратура, ні КДБ не знають. Ми дзвонили всім».

Як встиг повідомити телефоном після допиту один із заарештованих кандидатів Григорій Костусєв, схопили його оперативники з КДБ Білорусі і звинувачують у справі про організацію масових заворушень і в збройному опорі міліції. За цими статтями екс-кандидатам загрожує до 15 років ув’язнення. Олександр Лукашенко заявив у понеділок, що сам давав накази на розгін акції опозиції.

«Те, що вчора спробували розіграти в Мінську, – це не демократія, – заявив він. – Це бандитизм. Це вандали і погромники, які втратили людське обличчя, просто озвіріли».

Лукашенко: Всі будуть сидіти!

За словами Олександра Лукашенка, всі заарештовані кандидати будуть сидіти у в'язниці за законом. Дружина екс-кандидата Віталія Римашевського Анастасія заявила Радіо Свобода, що на милість від Лукашенка вона не сподівається. Те саме сказала і дружина Григорія Костусєва Лариса. Найскладніше, мабуть, для подружжя Андрія Санникова та Ірини Халіп, які вчора обоє були затримані, їхній син тепер у бабусі і дідуся. Для пана Санникова шукають адвоката. А Ірина Халіп перебуває у в'язниці, повідомили у виборчому штабі Санникова.

«Вона сидить у камері з нашими активістами, так що у нас був зв'язок із нею деякий час. Вона побита, і їй не надають допомоги. Ми їй сказали, де перебуває її чоловік. Швидше за все в нього зламана нога, тому що це не вивих», – сказали у виборчому штабі.

Тим часом два опозиційних кандидати Ярослав Романчук та Дмитро Ус виступили по державному телебаченню із засудженням масових заворушень на майдані Незалежності Мінська.  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG