Доступність посилання

ТОП новини

Нацбанк скорочує ризики: експортери продаватимуть валютну виручку


Київ – Національний банк України повернув собі право вимагати продажу експортерами частини валютної виручки. Про це йдеться в постанові НБУ, яка сьогодні набуває чинності. РНБО для скорочення використання іноземної валюти як засобу платежу ще в листопаді рекомендувала уряду і Нацбанку підготувати законопроект, що передбачає право НБУ запроваджувати обов’язковий продаж експортерами частини валютної виручки. Нещодавно цю рекомендацію ввів у дію своїм указом Президент України. Фахівці не мають єдиної думки, чи насправді потрібним є повернення до практики, від якої відмовилися у квітні 2005 року.

Ситуація на валютному ринку протягом 2010 року була достатньо стабільною – від рівня 8 гривень за долар курс відхилявся незначно. Керівника групи радників голови НБУ Валерія Литвицького такий стан тішить: «У нас збалансовані притоки і відтоки валюти. Курс тримаємо два роки – він сам тримається, з нашою, звичайно, допомогою на рівні 7,9-8, і тому не на часі загострення цього питання».

Борги підривають стабільність

Іншу думку з цього питання має голова Комітету економістів України Андрій Новак. Він вважає, що актуальним є не тільки продаж частини валютної виручки, а й навіть запровадження валютного коридору, який міг би служити психологічним орієнтиром. Уряд запозичив цього року понад 100 мільярдів гривень і продовжує стрімко накопичувати борги, твердить цей експерт: «У бюджеті на 2011 рік уряд заклав 91 з половиною мільярд гривень зовнішніх і внутрішніх нових запозичень». На думку Андрія Новака, це може призвести до підриву стабільності гривні, тому Нацбанк змушений буде використовувати весь можливий інструментарій.

НБУ прагне лібералізації


Із самого головного фінансового регулятора ситуація виглядає не так критично. Про можливість запровадження обов’язкового продажу експортерами частини валютної виручки Валерій Литвицький каже так: «Ми не проти, щоб таке право було в центрального банку, але краще зробити все для того, щоб таким правом ніхто не скористався. Ніякого настрою на те, щоб повертатися до фіксації, до коридорів, до чергування за доступом валюти для імпорту – нічого такого. Навпаки, поступово треба лібералізувати валютний ринок».

Уперше обов’язковий продаж валюти як антикризовий захід уряд і НБУ запровадили 1998 року. У квітні 2005-го цю норму скасували. У розпал останньої кризи в лютому 2009 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект, який передбачав повернення до продажу половини валютних надходжень компаній і банків, але законом ця ідея так і не стала. Зараз у Нацбанку цей механізм вважають одним з можливих інструментів для скорочення ризиків у разі виникнення економічних штормів.
  • Зображення 16x9

    Антон Шульга

    Працюю на Радіо Свобода з квітня 2010 року. Редактор та ведучий ранкових новин. Попередній трудовий досвід також пов’язаний із радіо – обласним державним у Луганську, «Радіо-Ера» в Києві. Народився 1975 року у Жовтих Водах на Дніпропетровщині. Вищу освіту отримав у Луганському державному педагогічному університеті ім. Тараса Шевченка.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG