Доступність посилання

ТОП новини

Туреччина знову тисне на Обаму через резолюцію про геноцид вірмен


Президент Туреччини закликав у середу президента США відвернути ухвалення в Конгресі резолюції щодо визнання геноциду вірменського народу.

За повідомленнями, Абдуллах Ґюль у своєму зверненні, надісланому дипломатичними каналами, заявив Баракові Обамі, що ініціатива внести цю резолюцію до порядку денного Палати представників викликає «стурбованість щодо майбутнього турецько-американських зв’язків».

На початку тижня зі схожим зверненням до президента США вже виступав прем’єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган після повідомлень, що вірменське лобі у США домагається розгляду резолюції.

Схвалення в березні комітетом із закордонних справ Палати представників проекту цієї резолюції (з перевагою в один голос) вже призвело до загострення в відносинах двох країн – Туреччина відкликала свого посла з Вашингтона для консультацій.

Резолюція в разі ухвалення мала б закликати президента і владу США називати саме геноцидом масові вбивства вірмен у часи Першої світової війни в тодішній турецькій державі – Оттоманській імперії. Але вона не була б обов’язкова до виконання і залишилася б політичною декларацією.

Схожі інциденти з планами визнання геноциду вірмен у США вже ставалися й раніше, і щоразу американська адміністрація домагалася, що резолюції схожого змісту не ухвалювали або й навіть не брали до розгляду. Востаннє це було 2007 року, тоді Анкара теж відкликала посла зі США.

Вірмени вважають, що згадані масові вбивства становлять геноцид вірменського народу, і домагаються такого визнання й від інших країн. Низка держав на різному рівні вже визнала геноцид вірмен.

Туреччина відкидає таке визначення й різко протестує проти будь-якого визнання геноциду вірмен в інших країнах.
XS
SM
MD
LG