Доступність посилання

ТОП новини

Поляки допоможуть білоруським студентам


Родичі затриманих під час опозиційних акції шукають імена своїх рідних у списку, Мінськ, 21 грудня 2010 року

Варшава – Польські вищі навчальні заклади готові прийняти на навчання репресованих білоруських студентів. Відраховані з білоруських вишів за участь в акціях протесту проти фальшування результатів президентських виборів, вони можуть розраховувати на місця в польських університетах. Про готовність допомогти молодим білоруським опозиціонерам заявили польські міністерства освіти та закордонних справ.

За недавніми подіями у Білорусі, коли в Мінську було брутально розігнано віче протесту, багато поляків стежило, затамувавши подих. Як зазначала польська преса, ці події нагадали полякам їхню не таку далеку історію, зокрема часи воєнного стану. Не дивно, що в ці дні у Польщі народилося чимало ініціатив, спрямованих на допомогу громадянському суспільству Білорусі.

Одна з таких найбільш резонансних ініціатив – звернення міністра освіти Барбари Кудрицької до ректорів польських університетів із проханням, щоб вони знайшли в підпорядкованих їм вишах вільні місця для репресованих білоруських студентів. У своєму заклику Кудрицька наголошує на тому, що в Білорусі порушуються фундаментальні громадянські права та свободи, тож вона закликає польські університети до солідарності з білоруськими вченими й студентами. Як запевнила Кудрицька, ті польські університети, які знайдуть вільні місця для білоруських студентів, отримають організаційну та фінансову допомогу від міністерства. Допомогу в реалізації цього проекту надасть також польське міністерство закордонних справ.

Керівники польських вишів поставилися до ініціативи свого галузевого міністерства з розумінням. Ректор Щецинського університету Вальдемар Тарчинський вважає заклик Кудрицької обґрунтованим. За його словами, Щецинський університет багато років приймає студентів з-за східного кордону Польщі, а в тих випадках, коли на навчання приїжджають молоді люди, переслідувані в своїх країнах за політичні переконання, їх звільнять від оплати. Тарчинський твердить, що в Щецині готові прийняти білоруських студентів на різні факультети.

Чеслав Осенковський, ректор універститету в місті Зєльона Ґура, каже, що очолюваний ним виш готовий прийняти білоруських студентів навіть в разі відсутності підтримки з боку держави.

300 молодих білорусів вже навчаються у Польщі

Треба сказати, що поляки вже не вперше простягають руку допомоги молодим людям, відрахованим із білоруських вишів за опозиційну діяльність. Чотири роки тому, після попередніх президентстьких виборів у Білорусі, польські університети прийняли на навчання приблизно 300 молодих білорусів. Тоді ж польський уряд заснував стипендію імені Кастуся Каліновського для навчання у Польщі здібних студентів із Білорусі.

Молоді білоруські опозиціонери, які вже раніше потрапили на навчання до Польщі, схвалюють ініціативу польського міністерства освіти. Лєна Сівцова, білоруска, яка навчається у Варшаві, каже: «Я вважаю, що це єдина розумна допомога, яку польський уряд може зараз надати білоруським студентам. Це факт, що їх відрахували, вже зараз маємо інформацію про те, що в деяких університетах відрахували по 3 особи, а десь 27, а в інших іще більше. Тож коли польський уряд обіцяє, що він зараз може прийняти цих відрахованих студентів, то це найкраще, що можна для них зробити».

Сівцова, згадуючи свій досвід навчання у Польщі, звертає увагу на те, що польські викладачі з розумінням поставилися до проблем та ситуації білоруської молоді. Мовляв, багато з цих науковців свого часу брали участь в діяльності антикомуністичних організацій. Тож що таке боротьба з авторитаризмом, вони знають не з чужих розповідей.

Як наголошує Сівцова, у Польщі білоруські студенти мають змогу не тільки навчатися, а й здобувати цінний досвід діяльності в громадських організаціях та ініціативах. Цей досвід, вважає Сівцова, буде дуже корисний молодим людям після їхнього повернення на батьківщину.

Дивитись коментарі (1)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG